Menu Zamknij

Bielany vs. Ursynów – gdzie się przeprowadzić?

Bielany vs. Ursynów - gdzie się przeprowadzić?

Wyprowadzka do Warszawy wymaga dobrego zaplanowania. Pierwszy etap to wybór odpowiedniego miejsca. Obecny podział administracyjny stolicy wyróżnia 18 dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz. W niniejszym artykule porównamy dwie z nich: Bielany oraz Ursynów.

Jak się mieszka na Ursynowie?

Ursynów to idealne miejsce dla osób aktywnych zawodowo. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana, głównie dzięki linii metra. To także trzeci co do wielkości rejon stolicy, a przy tym niezbyt gęsto zaludniony. Jest tutaj dużo bloków z mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego. Powstają nowe osiedla zamknięte z bardzo dobrą lokalizacją. Warto także zwrócić uwagę na ogólną infrastrukturę. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu sklepów, wielkich marketów oraz mniejszych dzielnicowych delikatesów.
Dobrze poczują się tutaj rodziny z dziećmi. Ursynów oferuje wiele placówek edukacyjnych, od przedszkoli po szkoły licealne lub profilowane. Nie trzeba zatem przemierzać pół zakorkowanego miasta, by odwieźć pociechę do dobrej szkoły. Ursynów to także raj dla ludzi lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. To tylko rzut beretem od Lasu Kabackiego oraz Powsińskiego Parku Kulturowego, gdzie organizowane są liczne zajęcia i atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Ostatnie dane pokazują, że na terenie Ursynowa mieści się około 30 kilometrów ścieżek rowerowych. Prężnie działająca Ursynoteka (sieć bibliotek) to gratka dla miłośników książek.

Przeprowadzka do Warszawy do Białołęki – czy warto?

Białołęka to miejsce dość mocno oddalone od centrum miasta. Niestety nie ma tutaj jeszcze metra, więc dojazd do innych dzielnic może być utrudniony. Funkcjonują za to linie autobusowe, tramwajowe oraz szybko kolej podmiejska. Ta część Warszawy jest cały czas zabudowywana nowymi osiedlami. Są to najtańsze mieszkania w całej stolicy. Białołęka cały czas się rozwija. Powstają tutaj nowe sklepy, placówki edukacyjne i ośrodki rekreacyjne. Statystyki pokazały także, że ta dzielnica Warszawy jest najmniej zanieczyszczona. Posiada również stosunkowo dużo terenów zielonych: Puszcza Słupecka, rezerwat Czarnej Strugi, 4 parki publiczne oraz ogródki jordanowskie dla najmłodszych. Lasy zajmują aż 12% całej dzielnicy.

Powszechnie uważa się, że Białołęka to miejsce, gdzie przeważają młodzi mieszkańcy. Kupno nieruchomości na tym terenie jest znacznie tańsze niż w innych dzielnicach, dlatego młodzi ludzie mogą sobie pozwolić na inwestycję nawet w większe lokum. Osiedla są przestronne i nowoczesne, dzięki czemu nie ma problemu z miejscami parkingowymi.

Ursynów i Białołęka różnią się między sobą. Pierwsza dzielnica należy do jednych z najstarszych, podczas gdy druga wyróżnia się nowoczesną zabudową i infrastrukturą. Minusem obu miejsc jest dość duże zakorkowanie zwłaszcza w godzinach szczytu, czego raczej nie uniknie się w żadnej dzielnicy w stolicy.