Menu Zamknij

Przeprowadzka z nastolatkiem – jak ją zaplanować?

Przeprowadzka z nastolatkiem - jak ją zaplanować?

Przeprowadzka może być bardzo trudna dla nastolatka. Dlatego warto podjąć wszelkie kroki, aby młody człowiek mógł się do tego ważnego wydarzenia odpowiednio przygotować. Nie chodzi tylko o spakowanie rzeczy, jakie nastolatek ma w pokoju. Chodzi również o aspekt zostawienia wszystkich swoim przyjaciół i konieczności w zupełnie nowy, nieznany świat.

Przeprowadzka z nastolatkiem do Warszawy – od czego zacząć?

Przeprowadzkę warto rozpocząć od rozmowy z nastolatkiem. Wytłumaczenie powodów zmiany miejsca zamieszkania mogą pomóc dziecku zaakceptować zaistniałą sytuację. Reakcję na taką wiadomość bywają różne. Jeśli młody człowiek zaakceptuje ten fakt i szybko się z nim pogodzi, to mamy sporo szczęścia. W przeciwnym wypadku musimy się zmierzyć z buntem i niechęcią młodego człowieka, który znacznie utrudni przeprowadzkę. Jeśli zatem istnieje taka możliwość, postaraj się zorganizować przeprowadzkę w okresie wakacji. Być może dzięki temu łatwiej się będzie dziecku zaaklimatyzować w nowej szkole. Pamiętaj także, że przyzwyczajenie się do zmian wymaga niekiedy sporo czasu. Dlatego nie naciskaj na nastolatka, który cały czas się buntuje i złości.

Kolejny etap przeprowadzki to przede wszystkim przygotowanie dobytku. Jak zatem przeprowadzić się z nastolatkiem do Warszawy?

Ustal daty kroków przeprowadzki

Nie każdy nastolatek będzie chętnie pakował swoje rzeczy. Dlatego warto ustalić daty, które będą wyznacznikiem zakończenia pewnych etapów. Po pierwsze poproś swoje dziecko, aby dokładnie przejrzało swoje rzeczy i odłożyło te, których nie chce brać ze sobą do nowego mieszkania. Za małe ubrania można oddać do organizacji charytatywnej, a książki do lokalnej biblioteki. Zabawki chętnie przygarnie niejedna świetlica lub znajomi. Kolejna data powinna wyznaczać terminy stopniowego pakowania.

Sprawdzaj postęp prac przeprowadzkowych

Niestety każdy rodzic wie, że dzieci często nie słuchają poleceń. Dlatego sprawdzaj, jak postępują prace opróżniania dotychczasowego pokoju. Dzięki temu będziesz miał całkowitą kontrolę nad tym, co trzeba jeszcze zrobić. W przeciwnym razie zaraz przed przeprowadzką może okazać się, że praktycznie nic nie jest zrobione. A wtedy zmiana miejsca zamieszkania przebiegnie w jeszcze bardziej nerwowej atmosferze.

Dopełnij wszystkich formalności w szkołach

Bardzo ważne jest także dopełnienie formalności w szkołach. Jeśli przeprowadzacie się w środku roku szkolnego, to musisz poprosić dyrektora o sporządzenie pełnej listy ocen z każdego przedmiotu. Dowiedz się także, jakich innych dokumentów (np. zaświadczeń od lekarza) będzie potrzebowała nowa placówka, do której już niebawem zacznie uczęszczać nastolatek.

Przeprowadzka do Warszawy – pozwól dziecku na pożegnanie

Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzka dla nastolatka może być traumatycznym przeżyciem. Rozstanie z przyjaciółmi i rozpoczęcie nauki w nowej szkole rodzi strach przed brakiem akceptacji. Dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na stan psychiczny dziecka. Nie ograniczaj się tylko do wydawania poleceń. Znajdź czas na zorganizowanie pożegnania i spotkania z przyjaciółmi oraz z miejscami, które towarzyszyły mu podczas zabaw i na pewno wzbudzają mnóstwo wspomnień.