Menu Zamknij

Szklane przedmioty – jak je spakować i chronić podczas przeprowadzki?

Szklane przedmioty - jak je spakować i chronić podczas przeprowadzki?

Planując przeprowadzkę, należy przemyśleć jak spakować i bezpiecznie przetransportować szklane przedmioty. Chodzi zarówno o naczynia, ale też i choćby telewizory, lustra, czy lampy. Jak to zrobić w takim razie, żeby ich nie stracić lub nie uszkodzić?

Opakowanie

Szklane przedmioty najlepiej zapakować do kartonu i to do takiego, który nie jest uszkodzony, czyli zalany, rozdarty, czy pognieciony. Do tego karton powinien być nowy i mieć kilka warstw, bo w ten sposób zmniejsza się ryzyko uszkodzenia przedmiotu. Co więcej pudełko najlepiej spełnia swoją rolę, gdy jest dostosowane do wielkości przedmiotu, dzięki czemu ten nie przemieszcza się w środku.

Wypełnienie

Ryzyko zniszczenia i przemieszczania się przedmiotu zmniejsza odpowiednie i miękkie wypełnienie paczki tak, żeby nic nie obijało się o ściany kartonu. Styropian, gąbka, papier, gazety, folia bąbelkowa, ręczniki – to wypełniacze skutecznie amortyzujące wstrząsy i utrzymujące przedmiot w jednym miejscu, a do tego są tanie. Z kolei w przypadku zapakowania kilku rzeczy do jednego pudełka, warto je rozdzielić w mniejsze opakowania i także uzupełnić je wypełniaczami. Aby uniknąć uszkodzeń pomiędzy wszystkie paczki można jeszcze włożyć dodatkowe wypełniacze. Natomiast jeśli jest konieczność przewiezienia szczególnie kruchego i delikatnego przedmiotu, to opłaca się zastosować technikę podwójnego pakowania, czyli zapakować mniejsze pudełko w większe i wypełnić luki między nimi.

Oznaczenie

Gdy przedmiot jest już zapakowany i zabezpieczony, trzeba go jeszcze dobrze oznaczyć, żeby odbierający paczkę wiedział, że musi obchodzić się z nią ostrożnie. W tym celu wystarczy naklejka z napisem „ostrożnie, szkło” i z rysunkiem kieliszka. Karton można też oznaczyć naklejkami „góra” i „dół”.

Zabezpieczanie

Kiedy paczka jest już gotowa do wysyłki, dla pewności warto jeszcze ją kilkukrotnie owinąć folią typu stretch, która będzie dodatkowym zabezpieczeniem, gdyby np. pakunek otworzył się w trakcie transportu. Następnie można zakleić paczkę pasmami taśmy naokoło, by folia nie odpadła. Należy jednak to zrobić jak najmocniej i najciaśniej. Dodatkowym zabezpieczaniem, choć już może nie tak popularnym, jest ubezpieczenie przesyłki na daną kwotę. Zaś w momencie przekazywania paczki przez kuriera czy firmę można jeszcze sprawdzić czy nie ma ona jakichkolwiek uszkodzeń, a w ich przypadku od razu sporządzić protokół.

Firma

Szklane przedmioty można zapakować samemu, ale dobrze jest też zatrudnić profesjonalistów, a są nimi firmy przeprowadzkowe w Warszawie, które zrobią to ostrożnie i nic nie uszkodzą. Wystarczy przygotować wszystkie kartony i materiały, a eksperci zajmą się załadunkiem, transportem i rozładunkiem dobytku. Minusem takiego rozwiązania mogą być wyższe koszty i dłuższy czas trwania usługi, bo zapakowanie kruchych przedmiotów wymaga więcej czasu, a wiele firm w swoich cennikach podaje stawki za godzinę pracy. Decydując się na taką opcję, warto zorganizować wszystko tak, żeby uniknąć godzin szczytu, aby kierowca z paczkami nie stał w korku ulicznym.