Menu Zamknij

Cenne antyki – jak je przewieźć podczas przeprowadzki

Cenne antyki - jak je przewieźć podczas przeprowadzki

Podczas przeprowadzki musimy dokładnie zapakować cały swój dobytek tak, aby żaden przedmiot nie uległ zniszczeniu. Dotyczy to między zabytkowych rzeczy, na przykład mebli, porcelany czy nawet wielkich fortepianów. Jak zatem przygotować się do przewozu antyków krok po kroku?

Oceń liczbę i gabaryty antyków

Na początku trzeba ustalić, ile antycznych przedmiotów mamy w domu oraz jakie są ich wymiary. To pozwoli nam ocenić, jaki transport będzie nam potrzebny. W przypadku małych obrazów czy szkła nie musimy zamawiać wielkiego auta. Sytuacja zmieni się, jeśli jesteśmy właścicielami wielkich malowideł, ciężkiej rzeźby lub antycznego pianina. W takim wypadku potrzebne będzie wsparcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Pamiętajmy, że tania przeprowadzka nie polega na tym, żeby wszystko zrobić samemu. Ważne jest bowiem, żeby żaden przedmiot nie uległ zniszczeniu.

Zabezpieczenie zabytków do transportu przeprowadzkowego

Zanim przewieziemy wszystkie rzeczy do nowego lokum, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. To pomoże uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju antyków. Zabytkowe meble, na przykład wielkie szafy, regały na książki, komody, kredensy czy witrynki są z reguły bardzo ciężkie i nieporęczne. W większości przypadków nie można ich rozmontować, dlatego należy przeanalizować możliwości wyniesienia ich z budynku, w którym do tej pory stały (czasami trzeba je wynosić przez okna na specjalnych linach). Jeśli posiadamy antyczne meble, to przede wszystkim musimy zakleić drzwi, aby nie otworzyły się w transporcie. To samo należy zrobić z szufladami. Jeśli mebel ma wbudowane lustro, trzeba je dokładnie okleić. Można do tego użyć folii bąbelkowej albo styropianu. W związku z tym, że antyki mogą być kruche, całość mebla najlepiej owinąć folią typu stretch.

Mniejsze przedmioty, wazoniki, figurki, zegary, także trzeba dokładnie zabezpieczyć przed przeprowadzką. Drogocenne obrazy nie mogą być transportowane w pudłach bez żadnej ochrony bądź luzem. Przewożąc je w taki sposób, aż prosimy się o to, aby płótna podarły się bądź podziurawiły. Między każdym egzemplarzem powinna znaleźć się gruba warstwa folii bądź zmiętych gazet.

Firma transportowa

Przy przeprowadzkach najlepiej skorzystać z usług firm transportowych. Szukając najbardziej odpowiedniej firmy, warto porównać cennik przeprowadzek w Warszawie. Musimy także pamiętać, że większość przedsiębiorstw podaje stawkę za godzinę pracy. W takiej sytuacji transport można zorganizować poza godzinami szczytu. Inaczej samochód z naszymi rzeczami utknie w korku, a za to też trzeba będzie zapłacić i to pewnie sporą kwotę.

Przeprowadzka – ważne ubezpieczenie najcenniejszych przedmiotów

Najcenniejsze antyki warto dodatkowo ubezpieczyć. Podczas transportu, nawet jeśli uważamy, mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane rzeczy. Polisa ubezpieczeniowa pozwoli nam domagać się odszkodowania w momencie, gdy doszło do jakiegoś wypadku. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza wtedy, gdy posiadane przedmioty są bardzo cenne.