Menu Zamknij

Sąsiedztwo – jak pożegnać stare i poznać nowe po przeprowadzce?

Sąsiedztwo - jak pożegnać stare i poznać nowe po przeprowadzce?

Przeprowadzka to spora zmiana w życiu każdego człowieka. Trzeba załatwić wszystkie formalności, spakować cały dobytek i załatwić transport do nowego domu bądź mieszkania. Warto również zastanowić się, jak pożegnać stare sąsiedztwo i jak poznać ludzi, którzy będą obok nas mieszkać w nowym miejscu. Dlaczego jest to takie ważne?

Jak pożegnać stare sąsiedztwo przed przeprowadzką?

Natura ludzka opiera się na nawiązywaniu kontaktów z drugim człowiekiem. Dlatego mieszkając w jednym miejscu przez kilka lat, tworzą się przyjaźnie i znajomości. Czasem ciężko rozstać się z tymi ludźmi, którzy tworzyli najbliższą grupę naszych znajomych. W takiej sytuacji przed przeprowadzką można zorganizować pożegnalne spotkanie. Jeśli impreza ma odbyć się w mieszkaniu, to warto wcześniej uprzedzić innych mieszkańców bloku, że chcemy zrobić tak zwaną domówkę. Dobrym pomysłem będzie też wyjście na miasto czy do kina.

Dlaczego poznanie nowego sąsiedztwa jest ważne?

Stres związany z przeprowadzką i nowym miejscem zamieszkania może być bardzo duży. Dlatego warto powoli budować relacje z nowymi sąsiadami. Zwyczajnie pomoże nam to zadomowić się i poczujemy się szczęśliwsi. Pamiętajmy także, że pomocni sąsiedzi to prawdziwy skarb. Pomogą wnieść ciężkie pudła na czwarte piętro, pożyczą słynną już szklankę cukru, podleją roślinki bądź wyprowadzą psa podczas naszej nieobecności. Spotkania z życzliwymi ludźmi zawsze poprawiają nastrój, zwłaszcza na początku, kiedy czujemy się w nowej okolicy zagubieni i często samotni.

Jak poznać nowych sąsiadów po przeprowadzce do Warszawy?

Poznawanie nowych ludzi wcale nie jest łatwe. Dlatego na początku warto dobrze się nastawić. Pozytywne myślenie i szczery uśmiech zawsze przyciągają inne osoby. Jeśli mieszkamy w bloku, można zwyczajnie zapukać do drzwi sąsiednich mieszkań i powiedzieć że właśnie się wprowadziliśmy. W związku z tym chcemy poznać otaczające nas środowisko i zapraszamy na mały poczęstunek. Tak samo możemy postąpić w przypadku osiedla domków jednorodzinnych. Dzięki temu wzbudzimy w nich pozytywne emocje. Poznamy także ich opowieści o całej okolicy. Dowiemy się, gdzie są najlepsze sklepy albo najładniejsze ścieżki rowerowe i miejsca na długie spacery. Pozwoli nam to powoli rozwijać znajomości. Być może któryś z sąsiadów ma podobne hobby do naszego, a wspólne zainteresowania zawsze zbliżają.

Dla rodzin z dziećmi ważne będzie także, aby ich pociechy miały z kim spędzać wolny czas. Dlatego warto dowiedzieć się, czy w okolicy nie mieszkają rówieśnicy. To także może pozytywnie wpłynąć na zacieśnianie więzi z sąsiadami.

Zaoferujmy sąsiadom naszą pomoc

Jeśli chcemy żyć w zgodzie z nowymi sąsiadami, zaoferujmy im także swoją pomoc. Być może ktoś potrzebuje podwózki do pracy bądź pomocy w naprawie samochodu. Wszystkie małe i przyjazne gesty pozwalają budować pozytywne relacje z ludźmi. Jeśli chcemy liczyć na kogoś, to zapewnijmy również drugą stronę, że się odwdzięczymy. Nie chodzi tutaj o interesowną pomoc, ale o zwyczajne ludzkie odruchy.

Przeprowadzki może i są stresujące, jednak nowe miejsca i nowi ludzie to także nowe możliwości. Być może relacje z sąsiadami zaowocują długoletnią przyjaźnią.