Menu Zamknij

Wołomin – poznaj przed przeprowadzką

poznanie miasta

Przeprowadzka z Warszawy do Wołomina? Dlaczego by nie! Wołomin to miasto należące do aglomeracji warszawskiej, oddalone od centrum stolicy o około 20 kilometrów. Mieszkańcy Wołomina mogą cieszyć się spokojem, korzystając jednocześnie z bliskości Warszawy.

Park Kulturowy Ossów

Wołomin to miasto powiatowe i gminne. W jego okolicy znajduje się wiele ciekawych zakątków wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest wieś Ossów, znana z tego, że w 1920 r. rozegrała się pod nią Bitwa Warszawska. Wydarzenia te upamiętnia kaplica i Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej, a także Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Można w nim obejrzeć eksponaty związane z tą historyczną bitwą oraz, dzięki nowoczesnej technologii, przekonać się jak wyglądała i brzmiała I wojna światowa. Park ma przemienić się w Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Rezerwat Przyrody Grabicz

Wodny rezerwat przyrody położony około 2-3 km od Wołomina, na obrzeżach miasta Kobyłka. Te zielone tereny to ostoja wielu gatunków ptaków, takich jak mewa śmieszka, czapla, czy też perkoz zausznik. Zbiorniki wodne porastają grzybienie białe i trzcina pospolita. Ze względu na ptasich mieszkańców rezerwatu, turyści mogą poruszać się jedynie wytyczonym szlakiem dla pieszych i czerwonym dla rowerów, który kończy się przy głazie Edmunda – głazie narzutowym stanowiącym pomnik przyrody.

Dom nad łąkami – Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich

Co czeka na nas w samym Wołominie? Jedną z największych atrakcji jest niewątpliwie muzeum biograficzne, poświęcone polskiemu geografowi i publicyście oraz jego córce, pisarce, znanej między innymi z autorstwa „Medalionów”. Dom ten powstał w 1895 r. W czasach młodości Zofii stał się salonem literackim, który odwiedzało wielu znamienitych gości. Na muzeum przekształcono go w 1992 r. Można w nim obejrzeć pamiątki rodzinne i poczuć atmosferę epoki z końca XIX i początku XX wieku.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie

Jednym z największych zabytków miasta jest XX-wieczny kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. W 1944 wieża kościoła została zniszczona przez wojska sowieckie i niemieckie, a jej upadek spowodował zawalenie się nawy. Świątynię odbudowano do 1951 r. Obecnie znajduje się w niej obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz malowidła przedstawiające 1000 lat historii Kościoła i Polski, autorstwa profesora Jerzego Ostrowskiego.

Życie miasta

Jeśli przeprowadzasz się do Wołomina z Warszawy, na pewno zastanawiasz się, czy w mniejszym mieście nie będziesz się po prostu nudzić. Wołomin z pewnością jest miejscem dużo spokojniejszym niż zatłoczona stolica, nie znaczy to jednak, że jego mieszkańcy mają czas na nudę. W mieście działają instytucje kulturalne, takie jak Miejski Dom Kultury czy też Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości Fabryczka, placówki oświatowe (włącznie z Wyższą Szkołą Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera), ośrodki sportowe i świątynie. Na terenie Wołomina znajdują się dwie stacje kolejowe, a przemieszczanie się możliwe jest na podstawie biletów ZTM Warszawa. Centrum spotkań mieszkańców stanowi plac 3 maja, zmodernizowany i oddany do użytku w 2007 roku, na terenie którego odbywają się imprezy i festiwale.