Menu Zamknij

Z jakim wyprzedzeniem planować przeprowadzkę? Podpowiadamy!

planowanie

Odpowiednio wczesne zaplanowanie przeprowadzki pomoże nam uchronić się przed niepotrzebnym stresem i okiełznać nieco chaos, który zazwyczaj towarzyszy tego typu zmianom. Jak wcześnie zacząć planować ten ruch, aby przeprowadzka była tania i przebiegła w sposób jak najbardziej zorganizowany?

Przygotowanie budżetu

Pierwszy krok to oczywiście zaplanowanie wydatków. Najważniejsze będą koszty zakupu bądź wynajmu nowego lokum. Musimy także wziąć pod uwagę cenę samej przeprowadzki i wynajmu firmy transportowej. Kiedy zacząć kalkulować? Rada jest prosta: im wcześniej, tym lepiej. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy orientować się na rynku nieruchomości i logistycznym, perspektywa taniej przeprowadzki będzie bardziej prawdopodobna.

Wynajęcie firmy przeprowadzkowej

Jak wcześnie należy wynająć firmę przeprowadzkową? Najlepiej parę miesięcy przed planowaną przeprowadzką. Pozwoli to nam zarezerwować satysfakcjonujący nas termin, może nawet na korzystniejszych warunkach. Należy wziąć pod uwagę sezon, w czasie którego planujemy przeprowadzkę. Szczytem sezonu przeprowadzkowego są miesiące letnie, jeśli więc zależy nam na przeprowadzce w wakacje, firmę transportową musimy zarezerwować parę miesięcy wcześniej, niż zrobilibyśmy to w przypadku przeprowadzki styczniowej. Znaczenie ma też dzień tygodnia. Piątki i weekendy będą zdecydowanie bardziej oblegane.

Zabrać czy zostawić?

Kolejnym krokiem będzie zastanowienie się, czy na pewno potrzebujemy wszystkich mebli i rzeczy ze starego mieszkania? Jeśli zależy nam na taniej przeprowadzce, podejmiemy decyzję, co ze sobą zabrać, a czego możemy się pozbyć. Niektóre meble będą może zbyt stare, aby służyć nam w nowym lokum. Inne, niepotrzebne, może uda nam się sprzedać, co zawsze zasili nieco nasze fundusze. Odpowiednio wczesne przygotowanie listy rzeczy do zabrania i do wyrzucenia da nam czas na zastanowienie się, co zrobić z rzeczami niepotrzebnymi.

Zapoznanie się z nowym środowiskiem

Aby przeprowadzka nie była dla nas szokiem, około miesiąca wcześniej możemy zacząć zapoznawać się z nową okolicą. Prześledźmy mapy, poczytajmy lokalne portale i wypowiedzi mieszkańców. Jeśli mamy możliwość, zwiedźmy nowe miejsce zamieszkania. Dzięki temu, zaraz po przeprowadzce, będziemy wiedzieć, gdzie znajdziemy najbliższy sklep czy usługi, których możemy potrzebować po przybyciu.

Pakowanie przed przeprowadzką

Pakowanie zacznijmy tydzień lub dwa wcześniej. Jeśli jakieś rzeczy nie są nam potrzebne na co dzień, możemy uporządkować je wcześniej. Postarajmy się pakować nasz dobytek w sposób możliwie zorganizowany, tak aby zająć jak najmniej miejsca.

Podsumowując – z jakim wyprzedzeniem przygotować się do przeprowadzki?

Nasza rada to zaplanowanie przeprowadzki 8-5 miesięcy wcześniej. Oczywiście będzie to zależeć od wielu czynników, takich jak budżet, czas przeprowadzki, odległość. Trzeba wziąć pod uwagę możliwe komplikacje i odpowiednio wcześnie się na nie przygotować. Wówczas przeprowadzka będzie tania i, w miarę możliwości, bezstresowa.