Menu Zamknij

Zaangażuj dziecko do przeprowadzki – 3 sposoby

dziecko

Czy wiesz, że wszystkich działań związanych ze zmianą mieszkania nie musisz wykonywać samodzielnie? Nawet, jeśli nie korzystasz z usług firmy przeprowadzkowej, możesz postawić na pomoc bliskich Ci osób. Co ciekawe, nie muszą być to tylko dorośli członkowie Twojej rodziny. Najprostsze i niewymagające wysiłku zadania możesz przydzielić także swoim dzieciom, które na pewno ucieszą się i wykażą nie lada zainteresowaniem. Sprawdź więc, jak zaangażować dziecko do przeprowadzki!

Zachęć dziecko do zapakowania zabawek!

Jednym z działań związanych z przeprowadzką, do którego możesz zaangażować swoje dziecko jest pakowanie wyposażenia jego pokoju. W tym celu przygotuj różnej wielkości pudełka oraz worki i pokaż dziecku, w jakiej kolejności powinno wkładać do nich swoje rzeczy. Wskaż, aby w jednym kartonie znalazły się książeczki, w innymi klocki, a do jeszcze innego pudełka niech włoży pluszowe zabawki. Następnie razem ze swoją pociechą zabezpiecz wszystkie opakowania i zaklej je taśmą klejącą. Możecie także opisać je, dzięki czemu rozpakowywanie dobytku w nowym mieszkaniu będzie trwało krócej, a dziecko o wiele szybciej będzie mogło rozpocząć zabawę w swoim odmienionym pokoju. Pamiętaj jednak, aby udział dziecka w przeprowadzce był dla niego zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Pozwól, aby Twoja pociecha miała udział w wyborze wyposażenia nowego pokoju!

Bardzo często przeprowadzka nie jest dobrą wiadomością dla dziecka, ponieważ bezpośrednio wiąże się z nową szkołą, czy przedszkolem. Dodatkowo dziecko niejednokrotnie musi rozstać się ze swoimi dotychczasowymi przyjaciółmi. Strach przed tym co nieznane może być naprawdę duży. Dla młodego człowieka może być to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w życiu. Warto wesprzeć swoje dziecko w takim momencie, na przykład poprzez pozwolenie na aktywny udział w aranżowaniu jego nowego pokoju. Zabierz dziecko na zakupy i razem z nim wybierz mebelki oraz inne elementy wyposażenia, które znajdą się w przestrzeni przeznaczonej do nauki oraz zabawy. Dzięki temu dziecko dużo szybciej przyzwyczai się do całkiem nowego miejsca.

Pamiętaj, aby dostosować zakres prac do wieku dziecka!

Trzeba jednak pamiętać, aby działania, które powierzy się najmłodszym członkom rodziny nie były ponad ich siły. Chociażby zmuszanie dziecka do dźwigania nadmiernych ciężarów jest niedopuszczalne oraz niebezpieczne dla niego. Należy także zwrócić uwagę na stopień skomplikowania tych prac. W przypadku dzieci powinny być one jak najprostsze, a polecenia, które w związku z nimi wydasz, muszą być jasne i zrozumiałe. Za każdym razem upewnij się, że dziecko wie, co ma zrobić. Dzięki temu unikniecie nieporozumień oraz niepotrzebnych sprzeczek. Konieczne jest także dostosowanie ilości obowiązków do wieku dziecka – starsza pociecha na pewno będzie potrafiła więcej, niż jej młodsze rodzeństwo. Jeśli zastosujesz wskazane porady i zaangażujesz dziecko, poczuje ono swoją moc sprawczą w tej kwestii, co na pewno zniweluje stres związany ze zmianą mieszkania.