Menu Zamknij

Pięć sytuacji, kiedy przeprowadzka wydaje się nieunikniona

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi podjąć decyzję o wyprowadzce z obecnego miejsca zamieszkania. Najczęściej należy zmierzyć się z opuszczeniem domu rodzinnego, co wiąże się z pozostawieniem wspomnień z okresu dzieciństwa, szalonej młodości. Równie trudne bywają wyprowadzki w wieku późniejszym czy to z mieszkania wynajmowanego, czy „pierwszego” własnego. Przywiązujemy się do miejsc, otoczenia, związanych z nimi sytuacji oraz osób. Często zdarza się odkładanie tego – dla wielu z nas trudnego – momentu na bardziej „dogodną” chwilę. Kiedy jednak wyprowadzka staje się nieunikniona i musimy się z nią zmierzyć?

  • Czas na usamodzielnienie się i wyprowadzkę od rodziców

Mieszkanie z rodzicami wiąże się przede wszystkim ze stosowaniem do postawionych przez nich zakazów i nakazów. Z drugiej strony miło jest mieć zawsze gotowy ciepły posiłek, wyprasowane ubrania i troskę okazywaną na każdym kroku. Jednak nieuniknionym w życiu każdego młodego człowieka jest opuszczenie bezpiecznego gniazda i rozpoczęcie życia na własny rachunek.

  • Problematyczni sąsiedzi

Mimo wielu uregulowanych prawnie zasad dotyczących współżycia społecznego dość często słyszy się o problematycznych i uciążliwych sąsiadach. Zbyt głośne słuchanie muzyki, hałasujące dzieci czy małżeńskie sprzeczki to jedne z niewielu utrudnień, z jakimi borykają mieszkańcy bloków. Niestety – rozmowy, upominanie, a nawet wizyty odpowiednich służb coraz częściej nie przynoszą rezultatów. Dlatego też, czasami dla komfortu własnej rodziny warto zdecydować się na przeprowadzkę do bardziej spokojnej i cichej okolicy. 

  • Chęć poprawy stopy życiowej

Osoby mieszkające w małych miejscowościach lub na obrzeżach miast mają problem ze znalezieniem wymarzonej, dobrze płatnej pracy. Często zajmują stanowiska, które kompletnie nie odpowiadają ich predyspozycjom lub  po odliczeniu kosztów dojazdów wypłata jest bardzo niska. To powszechny impuls do podjęcia decyzji o zmianie miejsca zamieszkania. Jeżeli w innej miejscowości są lepsze perspektywy na rozwój kariery i tym samym poprawę warunków życia, wyprowadzka wydaje się być właściwym wyborem. 

  • Powiększenie rodziny

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie bardzo wcześnie zaczynają wspólne mieszkanie. Na początek wystarczy wynajmowana kawalerka czy pokój u rodziców. Sytuacja ulega zmianie, gdy pojawia się nowy członek rodziny. A co jeśli mieszkamy już z partnerem, dzieckiem i oczekujemy na kolejne? Odpowiednio duże mieszkanie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania rodziny. Każdy powinien mieć zapewnioną własną przestrzeń. 

  • Złe warunki panujące w obecnym miejscu zamieszkania

Po pewnym czasie każdy budynek wymaga remontu. Niestety stare domy, kamienice, o które nie dba się regularnie, ulegają szybkiemu wyniszczeniu. Koszty renowacji często przewyższają wartość obiektu. Wtedy warto podjąć decyzję o wyprowadzce i wyłożeniu pieniędzy na coś, co posłuży przez dużo więcej lat i nie będzie przysparzać problemów z przeciekającym dachem lub brakiem ogrzewania w zimę. 

Oczywiście sytuacje, w których przeprowadzka jest nieunikniona, są bardzo indywidualne. Czasami problemy są mniej lub bardziej błahe. W przypadku kwestii poruszonych powyżej jest to sposób na poprawę warunków swojego życia.