Menu Zamknij

Przeprowadzka na studia do Warszawy – jak się do niej przygotować?

Warszawa to miasto często wybierane przez studentów. Wynika to przede wszystkim z możliwości kształcenia się na uczelniach cieszących się bardzo dobrą opinią w całym kraju. Zachęcające są również liczne miejsca pracy w wielu stale rozwijających się firmach. Co zrobić, by przeprowadzka do stolicy była jak najbardziej udana? Istotne jest nie tylko spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, ale również wybranie właściwego środka transportu.

Znalezienie mieszkania w Warszawie

Z wyjazdem na studia wiąże się zmiana miejsca zamieszkania, czyli przeprowadzka. Warszawa to częsty wybór przyszłych studentów ze względu na renomowane uczelnie. Podstawowym krokiem do udanego wyjazdu z rodzinnego miasta jest znalezienie właściwego lokum. Jeżeli zależy nam na akademiku, musimy pamiętać o złożeniu stosownych dokumentów w odpowiednich terminach wymienionych w regulaminie danej uczelni. Jeśli natomiast chcemy wynająć pojedynczy pokój albo całe mieszkanie, nie należy zwlekać z poszukiwaniami. Właściwy moment to początek wakacji – wtedy wielu studentów po skończeniu sesji wyprowadza się do domu rodzinnego, a umowa wynajmu zostaje rozwiązana. Warto dokładnie sprawdzać każdą ofertę. Ważne jest m.in. czy w cenie uwzględnione są wszystkie opłaty, jak daleko od uczelni znajduje się mieszkanie, a także ilu współlokatorów będzie z nami mieszkać. 

Dokładny przegląd szafy

Proces pakowania należy rozpocząć od zrobienia gruntownych porządków w szafie. Dzięki temu pozbędziemy się ubrań, których od dawna nie nosimy. Będziemy mogli także stwierdzić, czy konieczne jest uzupełnienie garderoby poprzez zakup dodatkowej pary dżinsów albo nowych butów jesiennych. Jeśli zamierzamy często wracać do domu rodzinnego, np. dlatego, że znajduje się on stosunkowo blisko, to część odzieży możemy zostawić. W ten sposób ograniczymy liczbę przedmiotów do przetransportowania.

Stworzenie listy niezbędnych rzeczy

Niezwykle istotną czynnością jest stworzenie listy przedmiotów, które chcemy ze sobą zabrać. Przeprowadzka do innego miasta może być stresująca, a dokładny spis rzeczy sprawi, że o niczym nie zapomnimy. Warto dowiedzieć się, co znajduje się na wyposażeniu mieszkania. Sprawdźmy, czy jest tam np. czajnik, garnki, odkurzacz oraz żelazko. Jeśli nie – musimy zabrać je ze sobą. Lista powinna także uwzględniać środki czystości, pościel, talerze i sztućce. Pamiętajmy o tym, że po przeprowadzce większość czasu będziemy spędzać w studenckim mieszkaniu. Warto spakować ulubiony kubek i kilka ozdób. Dzięki temu w nowym lokum poczujemy się swobodnie.

Wybór środka transportu

Liczba zabieranych przedmiotów zależy od wybranego środka transportu. Jeżeli będziemy podróżować pociągiem, przewóz wielu walizek o dużych rozmiarach może być problematyczny. Innym rozwiązaniem jest przejazd samochodem albo skorzystanie z usług firmy transportowej oferującej tanie przeprowadzki. Jej pracownicy nie tylko zawiozą nasze rzeczy we wskazane miejsce, ale również wniosą je do mieszkania.