Menu Zamknij

Przeprowadzka – ile czasu wcześniej rozpocząć przygotowania?

Jeśli chcemy, aby przeprowadzka przebiegła sprawnie i w efekcie zakończyła się wyczekiwanym sukcesem, trzeba ją odpowiednio wcześnie zaplanować. Jednak jak tego dokonać? Dobra organizacja, powiązana z wyszczególnieniem działań, terminu ich wykonania oraz odpowiedzialnymi za poszczególne prace osobami, jest punktem wyjścia w tej kwestii. Jednak kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie opracowywania takiego harmonogramu? Ile czasu wcześniej powinno się wystartować z przygotowaniami do zmiany miejsca zamieszkania? 

Dobra organizacja to podstawa!

Transport jest ostatnim elementem każdej przeprowadzki. W zależności od ilości posiadanego dobytku może trwać kilka godzin. Jeśli postawi się na sprawdzoną firmę świadczącą tego typu usługi, można uporać się z nim nawet w jeden dzień. Nawet, gdy zdecydujemy się zrealizować te prace samodzielnie lub przy pomocy znajomych, również nie powinno zabrać nam to zbyt wiele czasu. Widać więc, że nie jest to jedna z najbardziej problematycznych kwestii. O wiele ważniejsze jest to, co następuje na kilka tygodni przed dniem dokonywania przeprowadzki. Mowa tutaj o solidnym opracowaniu jej harmonogramu. 

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Przygotowaniem planu warto zająć się dwa a nawet trzy tygodnie przed zmianą mieszkania. Konieczne jest uwzględnienie w nim wszystkich prac, jakie mają być wykonane. Kolejny krok to określenie momentu, w którym nastąpić ma realizacja tych działań. Nie można także zapomnieć o tym, że przeprowadzka nie powinna spocząć na jednych barkach – na przykład głowy rodziny. Rozsądniejszym wyjściem jest zaangażowanie wszystkich domowników, jak również znajomych i przyjaciół. Dzięki temu wszelkie prace zakończą się dużo szybciej. 

Jak krok po kroku zaplanować przeprowadzkę?

Lista zaplanowanych prac musi uwzględniać przeprowadzenie wszelkich działań w odpowiedniej kolejności. Najwcześniej warto oszacować ilość rzeczy, jaką chcemy przewieźć do nowego mieszkania. Jeśli okaże się, że jest ich za dużo, konieczne jest dokonanie segregacji i wyrzucenie tego, co już nie będzie nam potrzebne. Niezbędne jest też usunięcie śmieci, bowiem przewiezienie ich w nowe miejsce wiąże się z „zagracaniem” przestrzeni. Kolejny krok to przygotowanie wszelkich akcesoriów, które przydadzą się podczas pakowania całego wyposażenia – worki, kartony, pudełka, czy taśmy klejące. Jeśli chce się uniknąć niepotrzebnego stresu, dobrze jest postawić na fachową pomoc firmy transportowej. Wybór profesjonalistów, którzy cieszą się dobrą opinią, sprawi, że będziemy z sentymentem wspominać dzień zmiany mieszkania. Warto sprawdzić renomę różnych firm oraz zapoznać się z ocenami, jakie wystawiają im ich dotychczasowi klienci. Jeśli przeprowadzka zbliża się wielkimi krokami, trzeba zadbać o wyjedzenie nagromadzonych zapasów żywności. Na około tydzień przed dniem przeprowadzki dobrze jest zająć się demontażem mebli i rozpocząć pakowanie. Trzeba wtedy pamiętać, aby każdy karton, do które zapakujemy bagaż, odpowiednio opisać. Ułatwi to rozpakowywanie dobytku w nowym mieszkaniu.