Menu Zamknij

Przesądy związane z przeprowadzką – sprawdź, czy je znasz

Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, zwyczaje oraz inne elementy rodzimej kultury niekiedy potrafią zadziwiać. Zwłaszcza dlatego, że na dobrą sprawę mogą one dotyczyć wszystkich aspektów naszego codziennego życia. Warto wiedzieć, że istnieje wiele przesądów związanych chociażby z przeprowadzką. Sprawdź na co, zgodnie z ludowymi wierzeniami, należy uważać podczas zmiany miejsca zamieszkania!

W jakie dni tygodnia najlepiej jest się przeprowadzać?

Na etapie planowania przeprowadzki dobrze jest zwrócić uwagę na dzień tygodnia, w jakim zostanie ona zorganizowana. Tradycja pokazuje, że najlepsze są w tym kontekście środa oraz sobota. Zgodnie z popularnym przesądem zmiana mieszkania w środku tygodnia może wróżyć, że w nowym lokum będzie odwiedzało nas wielu życzliwych gości. Natomiast dokonanie przeprowadzki na początku weekendu jest, zgodnie z ludowymi porzekadłami, gwarancją szczęścia dla wszystkich domowników. Osoby przesądne pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać adresu w niedzielę, bowiem może to przynieść im pecha. Ostatni dzień tygodnia jest w końcu przeznaczony na odpoczynek.

Skontroluj kolejność wnoszenia mebli do nowego lokum!

Cieszącym się dużą popularnością przesądem jest również ten, który zakłada, że jako pierwszy do nowego mieszkania ma zostać wstawiony stół. Mebel ten jest w tym przypadku symbolem pokoju, jedności i dobrych relacji panujących w danej rodzinie. Ponadto podczas przeprowadzki należy dokładnie posegregować cały dobytek i wszelkie śmieci oraz odpadki ze starego lokum wyrzucić. Jest to metaforyczne odcięcie się od dawnych problemów.

Przeprowadzka na nowe mieszkanie – co należy zrobić na początku?

Zwyczajem związanym z przeprowadzką, który funkcjonuje niemal w każdym regionie Polski, jest rozrzucanie grosików po wszystkich kątach mieszkania. Wykorzystanie drobnych monet ma za zadanie przynieść mieszkańcom domu bogactwo lub przynajmniej uchronić rodzinę od kłopotów finansowych. Jeśli więc nie chcesz, aby zabrakło Ci pieniędzy – nie możesz zapomnieć o tym przesądzie. Ważny obrzęd związany jest także z wypalaniem do cna świecy, co ma oczyścić dane pomieszczenie. Natomiast palenie świecy ustawionej w oknie od południowej strony pozwala osiągnąć konkretny cel, który zależy od koloru jaki będzie miała świeca. Czerwona przyniesie miłość, niebieska wiąże się z pomyślnością dla studentów, żółta sprawdzi się u osób marzących o wielkiej karierze, a zieloną powinni użyć wszyscy, którzy chcą się wzbogacić. Dobrze jest także pamiętać o potłuczeniu szkła w nowym domu – pomaga to uniknąć włamań i kradzieży.

Z jakimi przesądami należy się jeszcze liczyć?

Duże znaczenie ma także moment przeprowadzki. Nie zaleca się zmieniać mieszkania chociażby w latach przestępnych, które uważane są za pechowe. W tym kontekście najgorszym miesiącem w ciągu roku jest listopad. Przeprowadzka jesienią nie jest wskazana, bowiem na podstawie starych przesądów wskazuje się, że brzydka pogoda oraz wichura podczas transportu dobytku na nowe lokum, jest złą wróżbę. Jednak to, czy ostatecznie zaufa się powyższym zwyczajom jest kwestią indywidualną.