Menu Zamknij

Sprawna i szybka przeprowadzka? To możliwe! Praktyczne porady

Na samą myśl o nadchodzącej przeprowadzce, ściska Cię w żołądku? Patrzysz na bałagan w mieszkaniu, porozrzucane kartony i przypomina Ci to pole bitwy? Nie wiesz, od czego zacząć i odkładasz pakowanie na później?

Przeprowadzka wcale nie musi być czymś strasznym, wprost przeciwnie! Stosując się do kilku praktycznych porad, możesz uporać się z tym sprawnie i szybko.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Jeśli masz tendencję do „chomikowania”, przeprowadzka to idealny czas na to, by pozbyć się niepotrzebnych szpargałów. Zamiast pakować je do kartonów i przewozić do nowego mieszkania (gdzie najpewniej rzucisz je w kąt lub schowasz do piwnicy), na bieżąco pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy. Możesz je na przykład oddać znajomym lub sprzedać. Dzięki temu, będziesz mieć znacznie mniej przedmiotów do pakowania i przewożenia podczas przeprowadzki oraz nie zagracisz nowego mieszkania.

Przygotuj kartony i gazety

Na długo przed planowaną przeprowadzką, zacznij zbierać kartony, są one bowiem nieodłącznym elementem każdej przeprowadzki. Skompletuj kartony w różnych rozmiarach – małe, średnie i duże – co pozwoli Ci na sprawne spakowanie różnego typu rzeczy. Kartony, możesz bez trudu złożyć i przechowywać w piwnicy, dlatego nie wyrzucaj ich po przeprowadzce. Złożone kartony, z pewnością nie zajmą wiele miejsca, a mogą okazać się bardzo przydatne podczas remontu czy kolejnej przeprowadzki. Nie wyrzucaj również gazet – są one niezastąpione przy pakowaniu naczyń i delikatnych ozdób, znacznie minimalizując ryzyko stłuczenia cennych rzeczy.

Opisuj kartony

Kiedy skończysz pakować rzeczy do kartonu, dokładnie go zaklej i opisz, co się w nim znajduje – na przykład „ubrania”, „pościel”, „naczynia”, „kosmetyki”. Dodatkowo, wnosząc tak opisane kartony do nowego mieszkania, układaj je od razu tematycznie, w odpowiednich pomieszczeniach – karton z naczyniami w kuchni, z pościelą w sypialni, z kosmetykami w łazience itp. Dzięki temu unikniesz rozgardiaszu, zaś rozpakowywanie i układanie rzeczy pójdzie znacznie szybciej.

Nie pakuj do jednego kartonu rzeczy z różnych pomieszczeń – stworzy to niepotrzebne zamieszanie i przysporzy Ci dwa razy więcej pracy po przeprowadzce.

Pakowanie ubrań

Jeśli trzymasz ubrania na wieszakach – zapakuj je razem z nimi, a układanie ubrań w nowej garderobie zajmie Ci znacznie mniej czasu. Odzież możesz pakować w kartony lub pokrowce na ubrania, dobrym pomysłem jest również wykorzystanie worków próżniowych. Możesz w nie włożyć również ręczniki, pościel czy koce. Po wyssaniu powietrza odkurzaczem, worek próżniowy pomniejszy się nawet o połowę, a więc oszczędzisz bardzo dużo cennego miejsca. Worki próżniowe są bardzo szczelne, a do środka nie dostają się żadne nieprzyjemne zapachy.

Bagaż podręczny

Pierwsza noc po przeprowadzce nie należy do najłatwiejszych, dlatego spakuj bagaż podręczny, który pomoże Ci ją przetrwać. Co powinno się w nim znaleźć? Ubrania na zmianę, podstawowe kosmetyki i akcesoria higieniczne (szczoteczka do zębów, papier toaletowy), koc i poduszka, kubek, talerz i sztućce, ładowarka do telefonu itp.