Menu Zamknij

Nowa szkoła po przeprowadzce ‒ na co zwrócić uwagę?

Przeprowadzka jest dużym przeżyciem również dla dziecka w wieku szkolnym. W jego przypadku zmiana miejsca zamieszkania bezpośrednio wiąże się z koniecznością rozpoczęcia nauki w nowej szkole. Opuszczenie dotychczasowej klasy, znanego środowiska, kolegów i koleżanek może być źródłem wielu problemów w życiu dziecka. Warto więc wspólnie z nim omówić tę kwestię oraz wesprzeć je przy adaptowaniu się w nowej rzeczywistości! Dzięki takiej pomocy łatwiej będzie mu odnaleźć się wśród nieznanych rówieśników i nauczycieli.

Pomóż swojemu dziecku podczas przeprowadzki!

Dzieci w wieku szkolnym są bardzo przywiązane do środowiska, w jakim na co dzień funkcjonują. W pierwszych latach życia niejako ich drugim domem jest szkoła, dlatego relacje z nauczycielami oraz przyjaźnie, jakie tam nawiązują mają dla nich ogromne znaczenie. Nie dziwi więc fakt, że dla większości dzieci przeprowadzka do nowego miejsca, a co za tym idzie – zmiana szkoły to niemały stres. Reakcja dziecka na taką życiową rewolucję może być jednak różna w zależności od sytuacji czy wieku oraz charakteru dziecka. Być może uczeń, który nie czuł się akceptowany w starej klasie, będzie cieszył się z przepisania do innej szkoły. Jednak bez względu na okoliczności, zawsze należy obserwować reakcje swojego dziecka. Ważna jest także szczera rozmowa i początkowe towarzyszenie dziecku przy aklimatyzowaniu się. Trzeba być niezwykle uważnym, bowiem bardzo często uczeń pod maską uśmiechu może skrywać swoje rzeczywiste, negatywne uczucia i emocje.

Jak ułatwić dziecku odnalezienie się w nowej szkole?

Przeprowadzka jest absorbującym zajęciem, zajmuje wiele czasu i niejednokrotnie całkowicie zaburza dotychczasowy tryb życia rodziny. Jednak, jeśli w związku ze zmianą miejsca zamieszkania Twoje dziecko musi rozpocząć naukę w nowej szkole, powinno się dołożyć wszelkich starań, aby ta rewolucja w jego życiu była jak najmniej dotkliwa. Musisz więc zadbać o swojego malucha. Trafnym rozwiązaniem jest wcześniejsza wizyta w szkole pozwalająca uczniowi zapoznać się z wyglądem miejsca, w którym będzie się uczył. Ponadto będzie to sposobność do poznania nauczycieli, z którymi dziecko będzie miało lekcje. Warto także zadbać o integrację z nową klasą. Sposobem na to może być chociażby zorganizowanie spotkania z innymi uczniami – na przykład w czasie godziny wychowawczej w tej klasie lub podczas jakiegoś wydarzenia. Będzie to idealna okazja do nawiązania pierwszego kontaktu z rówieśnikami. Idealną sytuacją będzie, jeśli uczniowie szybko zaakceptują nowego kolegę, nie będą stawiać go na uboczu czy określać mianem „nowy”. Żeby tak się stało, konieczne jest połączenie sił – Twoich, malucha oraz nauczycieli. Musisz wytłumaczyć dziecku, że powinno być sobą. Udawanie kogoś kim nie jest w celu zaimponowania innym uczniom, nie jest drogą, którą pochwalasz. Pamiętaj także o stałym kontakcie z wychowawcą klasy, pozostałymi nauczycielami i szkolnym psychologiem. Współpraca z nimi pozwoli szybko zadziałać w razie wystąpienia jakichś problemów z nauką lub zachowaniem dziecka.