Menu Zamknij

Przeprowadzka do dużego miasta – czy warto?

Przeprowadzka jest przez wielu ludzi uważana za przełomowe wydarzenie. Rozłąka z dotychczasowym miejscem zamieszkania oraz przeniesienie się do nowego lokum jednocześnie rodzi wiele obaw, jak i oczekiwań. Szczególne zmiany w dotychczasowym stylu życia następują, jeśli dochodzi do migracji ze wsi do większego ośrodka miejskiego. Sprawdź więc, czy warto zamieszkać w dużym mieście!

Jakie są zalety i wady przeprowadzki do dużego miasta?

Zamieszkanie w dużym mieście jest czynnikiem powodującym wiele zmian w dotychczasowym życiu człowieka. Są one jednocześnie pozytywne, jak i negatywne. Do korzyści związanych z przeprowadzką do metropolii zalicza się chociażby możliwość szybszego znalezienia pracy zgodnej z naszymi kwalifikacjami i doświadczeniem oraz posiadanym wykształceniem. Z objęciem zatrudnienia w dużym mieście wiążą się jednocześnie wysokie zarobki, o wiele bardziej atrakcyjne niż te w mniejszych miejscowościach. Poza tym w miastach takich jak Warszawa czy Kraków można mówić o wyższym statusie życia, rozwiniętej komunikacji miejskiej, łatwiejszym dostępie do kultury oraz rozrywki czy też bardziej prestiżowym poziomie nauczania, zwłaszcza akademickiego. Jednak z funkcjonowaniem w dużym mieście wiąże się również kilka słabszych stron. Zaliczyć do nich można: większe koszty życia i utrzymania, ciągłe korki na ulicach oraz duże odległości, jakie należy pokonać, aby dotrzeć do danej lokalizacji. Warto jednak zauważyć, że ocena życia w mieście zależy w dużej mierze od indywidualnych odczuć oraz oczekiwać danej osoby. To, co dla jednych może być uznawane za zaletę, przez innych może być traktowane jako wada. Natomiast to, co dla danej grupy osób będzie mankamentem, w mniemaniu pewnych ludzi może być mocną stroną.  

Do jakich miast najczęściej przeprowadzają się Polacy?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze miejsca do przeprowadzki Warszawa króluje w większości zestawień. Stolica jest najatrakcyjniejsza przede wszystkim ze względu na łatwość znalezienia dobrze płatnej pracy, wysoki standard życia oraz wiele możliwości rozwoju. Najczęściej wybieranymi dzielnicami w tym mieście są: Wilanów, Białołęka, Wesoła, Wawer,
Ursus oraz Wola. Polacy bardzo często przeprowadzają się również do: Gdyni, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Rzeszowa czy Poznania. Zmiana miejsca zamieszkania zwykle związana jest z rozpoczęciem studiów przez młodych ludzi, jednak bardzo często całe rodziny decydują się na stałą modyfikację dotychczasowego miejsca pobytu.

Tanie przeprowadzki – czy są możliwe?

Bez względu na charakter przeprowadzki, jest to przedsięwzięcie, które warto wcześniej dobrze zaplanować. Pozwoli to zminimalizować ryzyko pojawienia się nieoczekiwanych kłopotów, zmniejszy również związany z całym wydarzeniem stres. W sytuacji, gdy zależy nam, aby przeniesienie do nowego miejsca było tanie, przeprowadzki najlepiej jest dokonać we własnym zakresie. Zawsze można postawić jednak na pomoc specjalistów, czyli profesjonalnej firmy, która pomoże przetransportować nasze rzeczy do nowego miejsca.