Menu Zamknij

Jak poznać nowe miejsce po przeprowadzce?

Przeprowadzka często wiąże się z dużym stresem, jednak może otworzyć nowe ścieżki, zupełnie zmieniając życie. Ważne, by ją dobrze zaplanować i kilkukrotnie przemyśleć podjętą decyzję. Do tego potrzebny jest czas i spokojne podejście. Co zrobić, by dobrze poznać nowe miejsce i szybko się zadomowić?

1. Pozytywne podejście gwarancją sukcesu

Najtrudniejsze są pierwsze dni po przeprowadzce. Z jednej strony jesteśmy podekscytowani, z drugiej zaczynamy porównywać oba miejsca zamieszkania i wracać do wspomnień. Bardzo ważna jest świadomość tego, że pozytywne nastawienie może wiele zmienić, nawet jeśli pierwsze dni w nowym lokum są dla nas trudne. Otwarta postawa wobec nowej sytuacji, uśmiech i optymizm pomogą nam spojrzeć pozytywnie na wszystkie aspekty przeprowadzki. Trudne sytuacje, których niestety nie da się uniknąć, szczególnie na początku, staną się dla nas mniej ważne.

2. Zmiana przyzwyczajeń po przeprowadzce

Naturalną rzeczą jest, że lubimy to, co dobrze nam znane. Czujemy się wtedy pewnie i bezpiecznie. Po przeprowadzce trzymanie się utartych przyzwyczajeń, miejsc i osób, które już znamy, może nam zamknąć drogę do nowych możliwości. Przeprowadzka to szansa na wyjście poza strefę komfortu, poszerzenie horyzontów, poznanie nowych osób i miejsc. Warto odwiedzić kluby, restauracje, kawiarnie, parki. Przynajmniej na początku dobrze jest zmienić auto czy transport publiczny na nogi i zwiedzać okolicę danego miejsca, np. Warszawy, na piechotę. Pozwoli nam to lepiej poznać otoczenie, bardziej skupić na detalach i dotrzeć do ciekawych, ale niedostrzeganych w pośpiechu miejsc.

3. Poznawanie nowych ludzi w nowym miejscu

Jeśli przeprowadzamy się w obrębie tego samego miasta lub jego bliskiej okolicy, zapewne samotność nie będzie nam bardzo doskwierać. Proces aklimatyzacji przebiegnie jednak szybciej, kiedy poznamy osoby z bliskiego otoczenia: sąsiadów, ekspedientki w osiedlowym sklepie czy ludzi robiących tam zakupy. Czasem wystarczy zwykłe „dzień dobry”, by zacząć interesującą rozmowę, a czasem kojarzenie ludzi tylko z widzenia. Nowe osoby to nowe możliwości. Dzięki nim poczujemy się pewniej w swojej okolicy. Okazję do poznania nowych osób dają także różne kursy, kluby czy koła zainteresowań. Jeśli chcemy rozwijać swoje pasje, a dodatkowo poznać ludzi z podobnymi zainteresowaniami, warto nad tym pomyśleć. Nie należy bać się jednak samotności. Odkrywanie nowego miejsca w pojedynkę może być świetną przygodą. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

4. Planowanie wolnego czasu po przeprowadzce

W aklimatyzacji w nowym miejscu po przeprowadzce z pewnością pomocne okaże się planowanie wolnego czasu. Jego nadmiar często bywa przytłaczający. W nowym otoczeniu zazwyczaj podświadomie zamykamy się w sobie, czas płynie wolniej, a my jeszcze bardziej się izolujemy. Zacznijmy planować czas małymi kroczkami. Na początek może to być spacer, popołudnie z książką w kawiarni czy zwiedzanie muzeum. Skorzystajmy z zaproszeń nowych znajomych na różne wydarzenia, otwórzmy się na nowe doświadczenia. Z czasem pomysły na relaks zaczną nam przychodzić samoistnie.