Menu Zamknij

Przeprowadzka na Nowy Rok – czy będzie dobrym pomysłem?

Grudzień  to czas wielu podsumowań. Spoglądamy na mijający rok z zadowoleniem lub z żalem i planujemy noworoczne postanowienia. Zmiany, które planujemy, mają sprawić, że nowy rok będzie lepszy od poprzedniego. Dzięki nim pragniemy być zdrowsi, osiągać więcej sukcesów oraz po prostu być szczęśliwsi. Czasem jednak postanowienie noworoczne może przewrócić do góry nogami całe nasze życie. Jednym z nich jest przeprowadzka. Czy Nowy Rok to dobry czas, aby się na nią zdecydować?

Noworoczne postanowienia

Najpopularniejsze z postanowień noworocznych dotyczą drobnych spraw życia codziennego i są podobne u dużej liczby ludzi. Jeśli uważają, że ubiegłoroczne miesiące były korzystne, to myślą jak kontynuować dobrą passę. Jeśli natomiast dojdą do wniosku, że nie był to najlepszy czas, wtedy zastanawiają się jak odmienić swoje życie. Zmiany mogą być różne – są  np. ograniczenie słodyczy/niezdrowego jedzenia, rzucenie palenia, codzienne ćwiczenia, spędzanie mniej czasu w Internecie.

Duże zmiany

Jest też taki rodzaj postanowień, których realizacja jest szybka i które dokonują zmiany natychmiast. Nie wymagają one konsekwentnych działań tak jak np. w postanowieniu codziennych ćwiczeń. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania po prostu podpisujemy umowę na wynajem lub kupno, przenosimy swoje rzeczy i już.

Wady i zalety

Jednak czy nowy rok jest dobrą porą na przeprowadzkę? Otóż istnieje kilka wad i zalet, które należy brać pod uwagę przy pomyśle przekwaterowania w tym szczególnym czasie.

Zacznijmy od zalet. Wielu ludzi czeka z wdrażaniem nowych nawyków w życie aż do początku czegoś nowego. Może to być poniedziałek, pierwszy dzień miesiąca lub właśnie nowy rok.  Argumentują to tym, że nie chcą przeprowadzać zmian w środku jakiegoś okresu i wolą pozostawić poprzednie złe przyzwyczajenia w przeszłości. Jest to dobre wyjście tylko i wyłącznie, gdy data rozpoczęcia przemiany nie jest stale przesuwana o kolejny tydzień, miesiąc, rok. Przeprowadzka to dość duża ewolucja w życiu, tak samo jak nowy rok jest większym wydarzeniem niż na przykład początek tygodnia. Jest to dobry czas na zmianę miejsca zamieszkania, ponieważ sama skala wydarzenia oraz cała otoczka związana z nim motywuje do sporych przekształceń w życiu. Jeśli wejdziemy w nowy rok tak wielką zmianą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pociągnie ona za sobą również inne mniejsze i popchnie nas w kierunku rozwoju.

Oczywiście są też wady przeprowadzki w nowym roku. Niewątpliwie jedną z nich jest fakt, że często w ferworze chęci zmian możemy niezbyt dokładnie przemyśleć, czy decyzja o przeprowadzce będzie dla nas korzystna. W stanie silnego uniesienia i euforii związanej z planami noworocznymi bardzo łatwo można założyć zbyt optymistyczny rozwój wydarzeń.

Podsumowując, nowy rok może być dobrym czasem na zmianę miejsca zamieszkania, pamiętajmy jednak by nie podejmować pochopnych decyzji. Należy zawsze zachowywać trzeźwość umysłu, by nie żałować konsekwencji swoich działań w przyszłości.