Menu Zamknij

Przeprowadzka jako pretekst do zrobienia porządków

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z licznymi trudnościami, jednak oprócz tego, że jest to spore wyzwanie logistyczne, stanowi także okazję do zrobienia gruntownych porządków w swoim otoczeniu.

Większość ludzi ma skłonność do gromadzenia rzeczy, które – jak często okazuje się po czasie – nie do końca są niezbędne do życia. Wszyscy to znamy. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie ma w swojej szafie kilku par kupionych na wyprzedaży a potem skazanych na zapomnienie spodni czy butów. Nasze mieszkania to nierzadko prywatne galerie tzw. „przydasiów” – rzeczy, które teoretycznie mogą nam się kiedyś bardzo dobrze przysłużyć, z tym że to „kiedyś” często nigdy nie nadchodzi. Jeśli chcemy, by w nowym „M” znalazły się wyłącznie przedmioty przez nas lubiane i potrzebne, warto przed przeprowadzką zrobić gruntowne porządki.

Przygotowania do przeprowadzki

Nowe miejsce zamieszkania to nowy początek. Ludzie przeprowadzają się zazwyczaj dlatego, że potrzebują więcej przestrzeni do życia, a nadmiar zbędnych, zabranych ze sobą z poprzedniego lokum przedmiotów może łatwo przyczynić się do powstania chaosu. Zanim zatem weźmiemy się do pakowania pudeł przeprowadzkowych, zróbmy najpierw porządną selekcję. Warto zabrać się do tego dużo wcześniej i na spokojnie oddzielić rzeczy, które chcemy mieć od tych, z którymi najwyższy czas się już pożegnać. W szale związanym z przenosinami trudno będzie podejmować w pełni przemyślane decyzje. W ogarnięciu ogromu tego przedsięwzięcia pomocne będą sprawdzone triki. Jednym z nich jest sporządzenie listy przedmiotów nam niezbędnych, z podziałem na tematyczne kategorie. Rzeczy, które się na niej nie znajdą, można od razu wyeliminować. Aby ułatwić sobie zadanie podczas wypakowywania rzeczy po przeprowadzce, warto umieszczać je w dokładnie opisanych pudłach.

Sentyment do rzeczy – jak sobie z nim poradzić?

Często trudno rozstać się z rzeczami, które nie mają absolutnie żadnej wartości oprócz tej, że czujemy do nich sentyment lub po prostu szkoda nam je wyrzucić, bo sporo za nie zapłaciliśmy. W pierwszym przypadku warto zastanowić się, czy brak wspomnianych przedmiotów może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie w przyszłości. Na różnego rodzaju rodzinne pamiątki, takie jak zdjęcia, obrazy czy inne artefakty związane z przeszłością warto zawsze wygospodarować sobie miejsce, ale na przywiezione z wakacji przysłowiowe ciupagi, zbierające tony kurzu gipsowe figurki czy też nie najlepszej jakości suweniry z podróży już niekoniecznie. Jeśli chodzi o drugi wspomniany rodzaj przedmiotów, z którymi nie chcemy się pożegnać, bo kosztowały niemało, to na to także jest rozwiązanie. Można na przykład zorganizować spotkanie w gronie przyjaciół lub rodziny i po prostu podarować je komuś, kogo one zainteresują. Można też przekazać je organizacjom charytatywnym, bądź odsprzedać na internetowych aukcjach. Każdy sposób jest dobry, by rozstać się z niepotrzebnymi rzeczami. Im ich mniej wokół nas, tym więcej przestrzeni do życia i czasu, by zajmować się naprawdę istotnymi sprawami.