Jak oswoić się z nowym miejscem po przeprowadzce?

Przeprowadzka często kojarzy się z nowym etapem w życiu, możliwościami i szansami. Jednak jest to również wydarzenie, które wywołuje wiele emocji i bywa bardzo stresujące. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się gdzieś po raz pierwszy np. zaczynając studia czy może po raz kolejny zmieniasz miejsce zamieszkania podążając za swoją pracą – oswojenie się z nowym otoczeniem może Ci sprawić trudności. Zobacz, co powinieneś zrobić, aby ułatwić sobie proces aklimatyzacji.

Urządź mieszkanie w swoim stylu

Dom to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego bardzo ważne jest by czuć się w nim komfortowo. Jeśli zostałeś właścicielem pustego mieszkania bez mebli, wykorzystaj to jako szansę do stworzenia apartamentu swoich marzeń. Możesz wcielić się w rolę dekoratora wnętrz i samemu zaprojektować cały wystrój lub wynająć do tego profesjonalistę. Przemaluj ściany na nowy kolor, wybierz stylowe meble, odśwież kafelki w łazience.. Ogranicza Cię Twoja wyobraźnia i budżet.

Jeśli tylko wynajmujesz mieszkanie również możesz dokonać w nim nieco metamorfoz, np. zmienić kolor ścian czy dokupić kilka mebli. Pamiętaj jednak, by wszystkie pomysły przedyskutować najpierw z osobą, od której wynajmujesz mieszkanie. Trwałe zmiany jak wymiana mebli czy przemalowanie ścian wymagają jego zgody. Jeśli nie chcesz aż tak bardzo ingerować w mieszkanie możesz pozostać przy zakupie kilku dodatków w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Takie elementy jak klosz do lampy czy zasłony potrafią bardzo uatrakcyjnić wnętrze i nadać mu charakteru.

Rozłóż osobiste przedmioty

Nic tak nie personalizuje wnętrza jak nasze własne osobiste przedmioty. Może to być np. ulubiony stolik z poprzedniego mieszkania lub wielkie lustro z ozdobną ramą. Dzięki prywatnym przedmiotom czujemy się mniej obco w nowym miejscu. Sprawiają one, że mieszkanie staje się przytulniejsze i bardziej ,,nasze”.

Poznaj okolicę i otwórz się na nowości

Nowe mieszkanie to świetny pretekst do zapoznania się z okolicą. Rób sobie długie spacery po otaczających apartament uliczkach. Kto wie, może za rogiem odkryjesz nową ulubiona knajpę? To również dobry sposób na poznanie okolicznych mieszkańców i nawiązanie sąsiedzkich relacji.

Przeprowadzka to także idealna okazja do spróbowania nowych rzeczy. Zawsze chciałeś nauczyć się tańczyć? Koniecznie sprawdź szkoły tańca w Twoim mieście. Chcesz dobrze gotować? Wybierz kurs kulinarny. Nie zamykaj się w czterech ścianach, ponieważ sprzyja to odczuwaniu negatywnych emocji i poczuciu osamotnienia, szczególnie w nowym miejscu.

Nie zapominaj o starych znajomościach

Postaraj się, aby nie tracić kontaktu z dotychczas bliskimi Ci ludźmi. Pamiętaj, że odległość nie musi oznaczać końca znajomości. Odwiedzaj swoich przyjaciół i krewnych, a także zapraszaj ich do siebie.

Nie przejmuj się jeśli na początku będzie Ci ciężko odnaleźć się w nowym miejscu. To zupełnie normalne i najprawdopodobniej minie wraz z upływem czasu. Każda zmiana na początku wydaje się trudna. Nie oznacza ona jednak czegoś gorszego, ale coś nowego, co może wnieść  wiele ciekawych rzeczy do naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.