Menu Zamknij

Jak oswoić się z nowym miejscem po przeprowadzce?

Przeprowadzka często kojarzy się z nowym etapem w życiu, możliwościami i szansami. Jednak jest to również wydarzenie, które wywołuje wiele emocji i bywa bardzo stresujące. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się gdzieś po raz pierwszy np. zaczynając studia czy może po raz kolejny zmieniasz miejsce zamieszkania podążając za swoją pracą – oswojenie się z nowym otoczeniem może Ci sprawić trudności. Zobacz, co powinieneś zrobić, aby ułatwić sobie proces aklimatyzacji.

Urządź mieszkanie w swoim stylu

Dom to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego bardzo ważne jest by czuć się w nim komfortowo. Jeśli zostałeś właścicielem pustego mieszkania bez mebli, wykorzystaj to jako szansę do stworzenia apartamentu swoich marzeń. Możesz wcielić się w rolę dekoratora wnętrz i samemu zaprojektować cały wystrój lub wynająć do tego profesjonalistę. Przemaluj ściany na nowy kolor, wybierz stylowe meble, odśwież kafelki w łazience.. Ogranicza Cię Twoja wyobraźnia i budżet.

Jeśli tylko wynajmujesz mieszkanie również możesz dokonać w nim nieco metamorfoz, np. zmienić kolor ścian czy dokupić kilka mebli. Pamiętaj jednak, by wszystkie pomysły przedyskutować najpierw z osobą, od której wynajmujesz mieszkanie. Trwałe zmiany jak wymiana mebli czy przemalowanie ścian wymagają jego zgody. Jeśli nie chcesz aż tak bardzo ingerować w mieszkanie możesz pozostać przy zakupie kilku dodatków w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Takie elementy jak klosz do lampy czy zasłony potrafią bardzo uatrakcyjnić wnętrze i nadać mu charakteru.

Rozłóż osobiste przedmioty

Nic tak nie personalizuje wnętrza jak nasze własne osobiste przedmioty. Może to być np. ulubiony stolik z poprzedniego mieszkania lub wielkie lustro z ozdobną ramą. Dzięki prywatnym przedmiotom czujemy się mniej obco w nowym miejscu. Sprawiają one, że mieszkanie staje się przytulniejsze i bardziej ,,nasze”.

Poznaj okolicę i otwórz się na nowości

Nowe mieszkanie to świetny pretekst do zapoznania się z okolicą. Rób sobie długie spacery po otaczających apartament uliczkach. Kto wie, może za rogiem odkryjesz nową ulubiona knajpę? To również dobry sposób na poznanie okolicznych mieszkańców i nawiązanie sąsiedzkich relacji.

Przeprowadzka to także idealna okazja do spróbowania nowych rzeczy. Zawsze chciałeś nauczyć się tańczyć? Koniecznie sprawdź szkoły tańca w Twoim mieście. Chcesz dobrze gotować? Wybierz kurs kulinarny. Nie zamykaj się w czterech ścianach, ponieważ sprzyja to odczuwaniu negatywnych emocji i poczuciu osamotnienia, szczególnie w nowym miejscu.

Nie zapominaj o starych znajomościach

Postaraj się, aby nie tracić kontaktu z dotychczas bliskimi Ci ludźmi. Pamiętaj, że odległość nie musi oznaczać końca znajomości. Odwiedzaj swoich przyjaciół i krewnych, a także zapraszaj ich do siebie.

Nie przejmuj się jeśli na początku będzie Ci ciężko odnaleźć się w nowym miejscu. To zupełnie normalne i najprawdopodobniej minie wraz z upływem czasu. Każda zmiana na początku wydaje się trudna. Nie oznacza ona jednak czegoś gorszego, ale coś nowego, co może wnieść  wiele ciekawych rzeczy do naszego życia.