Menu Zamknij

Zorganizowana przeprowadzka, czyli jaka?

Podjęcie decyzji o przeprowadzce nie należy do prostych. Trzeba to dobrze przemyśleć i rozplanować. Z jednej strony perspektywa zmian wzbudza w nas niesamowicie pozytywne emocje – zmienimy otoczenie, przeprowadzimy się do większego mieszkania, a z drugiej – wywołuje stres i zmartwienie. Zastanawiamy się, czy będziemy się dobrze czuli w nowym środowisku, nurtuje nas też kwestia samej przeprowadzki – czy nic się nie zniszczy, czy o niczym nie zapomnimy. Dlatego, aby nasze zmiana miejsca zamieszkania odbyła się sprawnie, szybko i bez niepotrzebnych problemów – należy ją dobrze zorganizować.  Podpowiadamy jak to zrobić.

Co należy zrobić, aby w odpowiedni sposób zorganizować przeprowadzkę?

  • W pierwszej kolejności odpowiednio rozplanuj kwestię żywności. Przed samą przeprowadzką wykorzystaj jak najwięcej zapasów zgromadzonych w szafkach, zamrażalniku. Pomyśl też o produktach, takich jak kasza, makarony czy cukier. Nie ma sensu, aby zabierać ze sobą tego typu posiłki.
  • Zaopatrz się w kartony o różnych rozmiarach. Najlepiej sprawdzą się takie, które będą miały otwory po bokach ‒ zdecydowanie ułatwią Ci przenoszenie. Pamiętaj o kartonach, które masz w domu, np. po drukarce, ekspresie do kawy. Też idealnie się nadadzą.
  • Dobrze zaopatrzyć się w worki próżniowe, które sprawdzą się przy przewożeniu pościeli. W takim rodzaju worków odsysamy powietrze odkurzaczem, dzięki czemu oszczędzamy miejsce.
  • Sporządź listę rzeczy, które koniecznie należy spakować, a także ustal plan pakowania. To pozwoli nam na uniknięcie chaosu i niepotrzebnego bałaganu. Najlepiej zacząć od rzeczy najmniej używanych, np. zapasowej pościeli, sezonowych ubrań, przeczytanych książek, a dopiero później przejść do rzeczy używanych w kuchni czy łazience.
  • Koniecznie zacznij pakowanie odpowiednio wcześniej i nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę. Czasami wydaje nam się, że nie mamy aż tylu przedmiotów, ale potem okazuje się, że nie mieliśmy racji, a ilość zgromadzonych rzeczy nas przytłacza, co powoduje, że nie zdążamy się spakować na czas.
  • Nie przeprowadzaj się z rzeczami, które były przez Ciebie nieużywane. Przeprowadzka to idealna okazja do tego, aby zrobić selekcję w naszych rzeczach. Jeżeli czegoś nie używaliśmy, nie nosiliśmy – nie zabierajmy tego ze sobą. Nie musimy też od razu tego wyrzucać. Błękitna bluza w kwiaty otrzymana od koleżanki na urodziny – miałyśmy ją raz, wiemy, że jej nigdy nie ubierzemy – oddajmy ją młodszej siostrze albo znajomej z pracy, która uwielbia kwieciste wzory.
  • Pamiętaj o tym, aby skrupulatnie podpisywać każdy karton. Sprawi to, że później łatwiej i szybciej będziemy się mogli rozpakować.
  • Niezwykle pomocny okaże się też bagaż podręczny. Trzeba zadbać o niego przy przeprowadzce, gdyż znajdą się w nim najpotrzebniejsze rzeczy, które będą niezbędne w nowym miejscu pierwszej nocy. Co powinien zawierać? Z całą pewnością: ubrania na zmianę, podstawowe kosmetyki, ręcznik, ładowarkę do telefonu, talerzyki, kubki, sztućce oraz, oczywiście, coś do zjedzenia i picia.