Menu Zamknij

Jak pakować książki i płyty?

Książki to przedmioty, które z całą pewnością obecne są w większości przeprowadzek.  Nie potrafimy ot tak się z nimi rozstać. I dobrze! Jednak Ci, którzy się przeprowadzali wiedzą, jak książki mogą stać się ciężarem przy przeprowadzce. Jak zatem je zapakować? To pytanie, na które niestety rzadko sobie odpowiadamy. Należy zdać sobie sprawę z tego, że niepoprawnie zapakowane książki czasami mogą być powodem bałaganu podczas zmiany miejsca zamieszkania. W niniejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób pakować wszystkie nasze książki i płyty.

Jak zabrać się do pakowania książek?

Tak naprawdę sama czynność pakowania książek dla wielu może okazać się oczywista i banalna. Nie zawsze jest to jednak reguła. Jeżeli ktoś ma skromną biblioteczkę – fakt – nie namęczy się aż tak bardzo przy jej przenoszeniu jak osoba, której całe pomieszczenie wypełnione jest książkami i płytami. Jak wiadomo, większość książek jest ciężka, dlatego też nie ma najmniejszego sensu, abyśmy pakowali  je wszystkie do w wielkiego pudła. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie będziemy w stanie tego podnieść. Znacznie bardziej praktyczne okażą się mniejsze opakowania, do których włożymy kilka książek, ale za to bez większego problemu będziemy je w stanie przenieść w dowolne miejsce. Przydatne okażą się brązowe, wytrzymałe taśmy, które będą nam trzymać karton. Warto okleić go kilka razy wzdłuż. W pierwszej kolejności zapakuj największe książki, jakie masz, a dopiero potem ułóż na nie te mniejsze i lżejsze. Pamiętaj o tym, aby pakować je równo i płasko. Dlaczego akurat tak? Dzięki takiemu ułożeniu waga pudełka będzie równomiernie rozłożona. Nie wypełniaj całego pudełka do ostatniej wolnej przestrzeni – zostaw odrobinę miejsca na samej górze. Karton przecież musi się dobrze zamknąć. Wolne miejsce, jakie zostało Ci w kartonie, wypełnij zgniecionymi gazetami, specjalnym papierem do pakowania. W przypadku, jeżeli nie posiadasz takich rzeczy – użyj ręcznika. Koniecznie pamiętaj o tym, aby podpisać pudełko. Dzięki temu później łatwiej będzie Ci się odnaleźć. Bardzo często zdarza się, że przy pakowaniu zapominamy o tym, że książki mogą się zniszczyć, pomimo swojej twardej oprawy. Co więc warto zrobić? Dokładnie osłonić ich grzbiety oraz wypełnić pustą przestrzeń w kartonie czymś miękkim tak, by książki się o siebie nie obijały, np. ręcznikiem.

Odkurzanie książek

Być może brzmi nieco dziwnie, ale warto każdą książkę tuż przed spakowaniem odkurzyć. W momencie pakowania należy również zwrócić uwagę na to, czy na pewno pakujemy je do czystych kartonów. Zabezpieczmy kartony w taki sposób, aby nie dostała się do niego woda ani żadne płyny. Oklejmy go taśmą.  Niekiedy dobrze jest też dodatkowo zabezpieczyć dno kartonu.

W jaki sposób należy przewozić płyty?

W przypadku płyt dobrze jest mieć  je poukładane w specjalnych piórnikach i podpisane. Jeżeli takiego nie posiadamy, podobnie jak w przypadku książek, przewozimy je w pudłach, a wolną przestrzeń wypełniamy miękkimi przedmiotami. Niekiedy zdarza się, że mamy stojak wypełniony płytami. Co robimy w takiej sytuacji? Na pewno nie wyciągamy wszystkich płyt. Wkładamy cały stojak, razem z zawartością, do wielkiego worka i oklejamy go taśmą w taki sposób, aby płyty nie wysunęły się z przegródek.