Menu Zamknij

Rodzinne pamiątki – jak ich nie zniszczyć przy przeprowadzce?

O ile sama zmiana miejsca zamieszkania może być dla nas ekscytującym przeżyciem, tak sama przeprowadzka niekiedy wywołuje stres i niepotrzebne napięcie. Cały ten proces wymaga od nas odpowiedniego przygotowania i rozplanowania. Bardzo często mamy w swoim posiadaniu delikatne rzeczy, np. piękny zestaw do kawy po babci, pamiątkę po dziadku, która ma nie tyle wartość majątkową, ile sentymentalną. Zdarza się, że będziemy mieli do przewiezienia też dzieła sztuki czy drogie instrumenty. Jeżeli będziemy chcieli przetransportować tego typu przedmioty, konieczne jest, abyśmy rozważyli skorzystanie z usług specjalistycznych firm przewozowych. W naszym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób przewozić cenne rodzinne pamiątki w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu podczas transportu.

Przewóz wartościowych rzeczy

Jeżeli chodzi o rzeczy delikatne tj. lustra, cenne obrazy czy szklane drzwiczki do wiekowej szafy, należy odpowiednio zabezpieczyć. Jak? Naklejając taśmę klejącą w kształcie znaku „X”. Dlaczego akurat w taki sposób? Przyjmuje się, że to zamortyzuje wszelkie wstrząsy, a także sprawi, że obraz czy też lustro pozostaną w ramie.

Rodzinne pamiątki – dobrze je zabezpiecz do transportu

Do rodzinnych pamiątek możemy zaliczyć mnóstwo rzeczy. Wcześniej wspomniane obrazy, lustra, ale również zastawę stołową, talerze, filiżanki i szklanki po babci. W jaki sposób zabezpieczyć takie przedmioty, aby nie uległy zniszczeniu podczas transportu? Szklane czy też ceramiczne talerze w bezpieczny sposób możemy zabezpieczyć, wkładając w nie małe, plastikowe talerzyki. Ochronią one nasze talerze przed niechcianym stłuczeniem lub wyszczerbieniem. Można też kilkukrotnie złożyć gazetę i przedzielić nią talerze. W przypadku szklanek i małych miseczek możemy je zabezpieczyć, wkładając do nich papierowe torebki. Nie zaleca się używania do tego zwykłych gazet, ponieważ tusz drukarski mógłby zwyczajnie pobrudzić nasze przedmioty. Tak zabezpieczone przedmioty możemy poukładać do pudeł, a dodatkowo – użyć ręczników kąpielowych. Będą one dodatkową amortyzacją i sprawią, że szklane przedmioty będą od siebie bezpiecznie odgrodzone.

Jak zapakować biżuterię?

Niekiedy już samo przechowywanie biżuterii bywa kłopotliwe, a co dopiero jej transport. Jak przewieźć nasze drogocenne rzeczy, aby w trakcie przeprowadzki nic nam się nie pogubiło, nie zniszczyło, a łańcuszki i naszyjniki nie poplątały? Oto dwie niezawodne wskazówki:

  • Jeżeli w swoich akcesoriach posiadasz wiele naszyjników i chcesz, aby ci się nie poplątały – nawlecz je na rolkę papieru toaletowego lub na jakikolwiek okrągły przedmiot, przez który będziesz w stanie je przewlec.
  • Wszystkie inne mniejsze przedmioty tj. pierścionki, bransoletki czy kolczyki – umieść w wytłaczankach na jajka. Rozwiązanie może niecodzienne, ale z pewnością skuteczne. Dzięki temu dowieziesz wszystkie swoje skarby w komplecie i nienaruszonym stanie.

Powszechnie zaleca się, aby wszelkie cenne przedmioty, pamiątki rodzinne trzymać w jednym pudełku, które będziemy mogli mieć na oku.