Menu Zamknij

5 sprawdzonych porad na przeprowadzkę z dziećmi

Dla nas dorosłych, przeprowadzka jest kolejnym etapem w życiu. Mimo, że wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i organizacją odpowiedniej ilości czasu, przeważnie nie sprawia większych kłopotów. Prędzej czy później każdy z nas jej doświadczy. Sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy w procesie zmiany miejsca zamieszkania będą towarzyszyć dzieci. Dla maluchów, ale także starszych pociech to stresujące wydarzenie. Co zrobić, aby przeprowadzka przebiegła gładko i przyjemnie dla naszych największych skarbów? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad. Oto one:

RADA NR 1: Porozmawiaj z dzieckiem o planowanych zmianach

Dom daje dzieciom niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie poważniejsze zmiany wiążą się z zachwianiem stałości i strachem. Im pociecha starsza, tym trudnej jest jej pożegnać się z miejscem, w którym się wychowywała. Nie ma się co dziwić- często spędziła w nim całe swoje życie i nie zna innego, tak bezpiecznego otoczenia. Z kolei maluchy nie rozumieją konieczności zmian. Niezbędna będzie szczera, ale dostosowana do wieku rozmowa. Co najmniej kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką, należy uświadomić dzieci, co będzie się działo. Nie wystarczy jedna rozmowa. Na bieżąco informujmy najmłodszych o postępach i przygotujmy je psychicznie na termin wyprowadzki.

RADA NR 2: Zaangażuj pociechę w przeprowadzkę

Po wspólnych rozmowach nadchodzi czas na działanie. Rodzice często nie chcą obarczać dzieci obowiązkami związanymi z nowym mieszkaniem i pakowaniem rzeczy. Tymczasem angażowanie malucha pomoże mu oswoić się z nadchodzącymi zmianami i sprawi dużo frajdy. Przygotowanie ulubionych maskotek, samochodzików, lalek czy książeczek do podróży będzie świetną zabawą, a przy okazji możemy pomóc dziecku w selekcji rzeczy, których już nie używa.

RADA NR 3: Zaplanujcie wspólnie nowy pokój

Urządzanie domu może przyprawić o zawrót głowy. Ilość decyzji do podjęcia to nie lada wyzwanie, ale możliwość wyboru mebli, kolorów ścian czy dekoracji jest ekscytującym doświadczeniem- również dla najmłodszych. Wybierzmy się razem z dziećmi na zakupy i wspólnie ustalmy, jak będzie wyglądał przyszły kącik zabaw. Takie doświadczenie świetnie wpływa na rozwój kreatywności i zdolność przestrzennego myślenia. Dodatkowo maluch nie będzie się mógł doczekać przeprowadzki do wymarzonego pokoju.

RADA NR 4: Respektuj uczucia smyka

To rodzice decydują o wszystkich wprowadzanych zmianach, a dzieci czują się wtedy bezradne. Rodzą się przeróżne uczucia: złość, niechęć, wycofanie, smutek. Ważne, żeby pomóc dziecku przejść przez emocje, które mu towarzyszą, nie próbując zmieniać ich na siłę.

RADA NR 5: Oswajaj dziecko z przyszłym miejscem zamieszkania

Aby rozstanie ze znanym otoczeniem było mniej bolesne, zabierzcie malucha na wspólne wycieczki w okolice przyszłego adresu. Nowe parki, place zabaw, a może wyprawa do zoo, na pewno wzbudzi w dziecku pozytywne skojarzenia i pozwoli przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Im więcej czasu będziecie przeznaczać na odkrywanie regionu, tym łatwiej będzie mu przeprowadzić się bez strachu i stresu. Całkiem możliwe, że spotka też nowe koleżanki i kolegów do wspólnej zabawy.