Menu Zamknij

Porządki przed przeprowadzką – 7 sprawdzonych metod

Pierwszy krok przed przeprowadzką

Znając już termin akcji przeprowadzkowej, warto się do niej odpowiednio przygotować. Podstawową czynnością, z jaką przyjdzie nam się spotkać w pierwszej kolejności, będą porządki. Według badań naukowych sprzątanie należy do jednej z najbardziej znienawidzonych czynności. Ale cóż poradzić? Jak trzeba to trzeba. Porządki zweryfikują nam ilości niepotrzebnych rzeczy, pomogą ograniczyć ilość kartonów i przede wszystkim… pozwolą odkryć na nowo dawno zapomniane rzeczy.

Porządki krok po kroku

Przedstawimy kilka skutecznych metod, jak skutecznie podjąć się czynnościom porządkowym oraz jaką strategię podjąć, aby nie tylko być dumnym z siebie, ale również jak ograniczyć ilości niepotrzebnych rzeczy. Niestety, łatwo nie będzie!

1. Pod i za meblami

Choć stoją u nas od zawsze, meble potrafią skrywać pod sobą, jak i za sobą wiele ciekawych „skarbów”. Spośród nich można wymienić między innymi odzież, stare zabawki a nawet sztućce czy kredki. Warto poświęcić trochę czasu, aby w pełni zbadać tajemnice ukryte w miejscach, do których nigdy przedtem nie zdarzało się nam zaglądać.

2. Selekcja ubrań

Stare kurtki pamiętające czasy, gdy w piłkę grało się na dworze a nie na komputerze, spodnie w które wejdzie nam tylko łydka czy stare swetry, których historii i tak nie zrozumiemy muszą być koniecznie zutylizowane. Ciuchy, z którymi łączą nas tylko wspomnienia stanowią dodatkowy i niepotrzebny bagaż. Ich wyrzucenie to tylko kwestia czasu.

3. Książki, czyli waga superciężka

Wielu erudytów ma tendencję do kupowania książek i ich nieczytania. W związku z tym tworzą się kolejne piętra czytadeł, a podczas przeprowadzki waga takich książek może oscylować w granicach nawet kilkuset kilogramów. Lepiej pozbyć się książek, których nie zamierzamy przeczytać, lub z którymi się już zapoznaliśmy, ale nie zrobiły na nas żadnego wrażenia.

4. A na cóż nam ten mebel?

Meble, które straciły dla nas swoją magię również mogą stanowić element śmieciowy naszego domu/mieszkania. Czy nie lepiej pozbyć się kłopotliwego towarzysza życia, by ograniczyć nie tylko ilość pakunków, ale przede wszystkim, aby zaoszczędzić siły na jego przenoszenie? Dla nas sprawa jest oczywista.

5. Makulatura wagi ciężkiej

Gazety, krzyżówki i inne magazyny to nieodłączny element „krajobrazu” polskiego mieszkania. Setki gazet walających się pod stolikami albo skrywana w pufach makulatura, stanowią dość kłopotliwy bagaż. Nie warto się do nich przywiązywać. Mała podpowiedź: na makulaturze można nadal zarobić na kieszonkowe.

6. Garaż obfitości i piwnica tajemnic

Garaże i piwnice to miejsca bardzo tajemnicze. Z jednej strony ciche i ciemne, z drugiej z kolei mogą stanowić miejsce pełne sekretów. Ze względu na swój charakter, trzeba niestety poświęcić im znacznie więcej czasu na porządki, niż w przypadku pokojów czy innych bardziej sterylnych pomieszczeń.

7. Zero sentymentów!

Sentymenty są śmiertelnym wrogiem porządków przed przeprowadzką. To właśnie przez nie, nie jesteśmy w stanie pozbyć się niepotrzebnych szpargałów, z którymi wiążą nas wspomnienia. Czasem, pomimo silnych więzi emocjonalnych, niektóre z przedmiotów są w tak złym stanie, że aż wstyd wystawiać je na światło dzienne. Co robić w takiej sytuacji? A no nic szczególnego: zacisnąć zęby i z pełną premedytacją wyrzucić niepotrzebne rzeczy do kosza. I podstawowa zasada: nie brać żadnych jeńców!