Menu Zamknij

Jak przewozić AGD?

Sprzęt sprzętowi nierówny

AGD to dość szeroko rozumowane pojęcie urządzeń wchodzących w skład akcesoriów gospodarstwa domowego. Wszelkiego rodzaju zmywarki, pralki, suszarki czy nawet mikrofale lub chłodziarko-zamrażalki znajduje się w domach zdecydowanej większości Polaków. Jednak mało kto wie, jak należy postępować z tymi urządzeniami w trakcie przeprowadzki. Postaramy się przybliżyć Państwu nieco ten temat, aby w przyszłości nie dochodziło do niemiłych niespodzianek.

Chłodziarka i pion – jak przewieźć

Urządzenia chłodzące, jak potocznie mówi się ogółem o lodówkach, zamrażalkach czy chłodziarkach to narzędzia działające w dość specyficzny dla siebie sposób. Cała magia chłodzenia opiera się na skomplikowanych procesach chemiczno-fizycznych, które zachodzą wewnątrz sprzętu. Gdy tylko zachodzi sytuacja, że urządzenia tego typu trzeba gdzieś przemieścić (z jednego budynku do drugiego, lub nawet pomiędzy pomieszczeniami) trzeba przestrzegać podstawowej zasady, która brzmi: niemal wszystko w pionie. Specyfika w konstrukcji urządzeń chłodzących sprawia, że ich przenoszenie jest ograniczone, a niekiedy ciężkie do realizacji. Ważne jest zatem odpowiednie przygotowanie logistyczne. Kolejną ważną sprawą  jest uruchamianie urządzenia dopiero po upływie określonego czasu od wniesienia go w docelowe miejsce. Gdy przykładowo chłodziarka była przenoszona momentami w innej pozycji niż pionowej, mogło dojść do przemieszczania się płynu chłodzącego. Wtedy należy przed uruchomieniem odczekać kilka godzin, by nie doszło do nieodwracalnych w skutkach komplikacji.

Pralka i jej wnoszenie

Urządzenia piorące oraz suszarki na pranie, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach są równie problematyczne podczas przeprowadzki co chłodziarki czy zamrażalki. Ich delikatna wewnętrzna konstrukcja sprawia, że należy je wnosić w pozycji pionowej. Wszystko za sprawą bębna pralki, który stanowi jeden z nielicznych ruchomych elementów sprzętu. Nieodpowiednie przenoszenie pralki może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zerwania bębna. Druga ważna kwestia to możliwość zalania wnętrza urządzenia. Podczas pionowego przenoszenia pralki należy pamiętać, aby nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów mogących doprowadzić do przelania się cieszy z wężyków lub zbiorników znajdujących się wewnątrz. Przed podłączeniem urządzenia należy odczekać około doby.

Zmywarka a przeprowadzka

Urządzenia odpowiadające za zmywanie naczyń również należą do sprzętu, który w trakcie przeprowadzki należy traktować według ustalonych kryteriów. Poza pozycją pionową, należy też opróżnić wnętrze z wszelkiego rodzaju półek, aby nie doszło do obijania wewnętrznych ścianek zmywarki. Trzeba też przestrzegać nienaturalnych i zbyt gwałtownych ruchów, bowiem woda zalegająca w komorach i wężykach może doprowadzić do zalania elementów elektronicznych produktu. I tu podobnie jak w przypadku pralki, wymaga się odczekania 24 godzin zanim podłączy się urządzenia do gniazdka.

Podsumowanie i wnioski

Sprzęt AGD stanowi grupę produktów, które trzeba odpowiednio przygotować w momencie przeprowadzki. Nie należy też spieszyć się z ich przenoszeniem, gdyż może to wywołać niepożądane skutki. Jeśli istnieje możliwość, dobrze jest powyciągać wszelkiego rodzaju elementy ruchowe, jak półki, małe zbiorniczki czy nawet szuflady, które uczynią przenoszenie sprzętu bardziej komfortowym.