Menu Zamknij

7 porad jak uniknąć chaosu przy przeprowadzce

Organizacja, organizacja i jeszcze raz planowanie

Do każdej przeprowadzki, bez względu na jej rozmach, trzeba się starannie przygotować. A że diabeł tkwi w szczegółach, nawet najmniejsze niedopatrzenie może wywołać istny chaos. Aby nieco ograniczyć niepotrzebne zamieszanie związane z przenosinami, przedstawimy kilka wskazówek, których przestrzeganie pozwoli szybko i bezpieczne uwinąć się z tym jakże stresującym wydarzeniem.

Na początku był chaos

Pierwsze planowanie przeprowadzki z całą pewnością nie należy do rzeczy łatwych, a wszędobylski chaos, zarówno w mieszkaniu, jak i naszych głowach wcale nie ułatwia zadania. Oto 7 porad jak uniknąć chaosu przy przeprowadzce. Każda z nich opiera się na naszym bogatym doświadczeniu i obserwacjach.

 1. Spis rzeczy
  Już w starożytności kupcy spisywali swoje towary, aby mieć nad nimi kontrolę. Taka lista nie zaszkodzi również i przy przeprowadzce. Mając spisaną listę, podczas wypakowywania rzeczy, nie będzie trzeba się dodatkowo zamartwiać.
 2. Planowanie pakowania
  Przejdźmy teraz do najbardziej żmudnej czynności, czyli pakowania. Zanim się za to zabierzemy, najlepiej będzie, aby kartony do których będziemy pakować nasz dobytek były opisane zgodnie z przeznaczeniem. Co to oznacza? A to, że w pudłach z napisem „KUCHNIA” powinny się znaleźć tylko i wyłącznie przedmioty, które znajdą się w tymże pomieszczeniu.
 3. Strategia czasu
  Bardzo ważna rzecz. Podczas planowania przeprowadzki warto rozpisać sobie na kartce, ile czasu oraz w jakim przedziale godzinowym będziemy zajmować się wszystkimi czynnościami związanymi stricte z naszymi przenosinami. Dzięki temu odpowiednio rozplanujemy sobie czas potrzebny na pakowanie.
 4. Organizacja przestrzeni
  Pudła tu, pudła tam, a przejść nie ma jak. Odpowiednia organizacja przestrzeni nie tylko ułatwi nam poruszanie się po domu, ale też sprawi, że ekipa od przeprowadzki nie będzie tracić czasu na niepotrzebne manewry.
 5. Po sąsiedzku
  Nie warto palić za sobą mostów. Gdy z sąsiadami mieliśmy dobry kontakt i każdy był wobec siebie życzliwy, warto zostawić po sobie dobre imię. Na czas przeprowadzki, która bez wątpienia odbije się również na naszych znajomych z klatki, wypadałoby wywiesić na klatce albo w innym widocznym miejscu informację o możliwych utrudnieniach (np. blokowanie windy) z powodu naszych przenosin.
 1. Oj dzieci, dzieci
  Posiadanie dzieci może być dość uciążliwe zwłaszcza, gdy mówimy o przeprowadzce. Biegające po mieszkaniu maluchy mogą przyprawić o niemałą złość, a ekipa od przeprowadzek, która musi się dodatkowo użerać z niegrzecznym dzieckiem z całą pewnością nie zaliczy tego dnia do udanych. Warto pomyśleć o jakimś złotym środku w postaci rodziny czy bliskich znajomych, którzy na czas przeprowadzki zajmą się naszymi pociechami.
 2. Drzwi drzwiom nierówne

Choć jest to szczegół – warto mieć go na uwadze. Drzwi wejściowe, jak i drzwi do klatki mogą mieć spory wpływ na czas związany z przeprowadzką. Gdy podczas przenoszenia pudeł trzeba za każdym razem je otwierać, to niestety po kilku takich rundach staje się to dość uporczywe. Na czas przeprowadzki można zablokować drzwi w taki sposób, aby znoszenie przedmiotów przebiegała płynnie i bez żadnych przerw.