Menu Zamknij

6 porad jak zorganizować przeprowadzkę ze zwierzętami

Zwierzęta jako pupile

Od czasów prehistorycznych, kiedy to homo sapiens po raz pierwszy ujarzmił wilka, zwierzęta stały się nie tylko źródłem pożywienia, ale też pasterzami, stróżami i towarzyszami zabaw. Tysiące lat później, człowiek podporządkował sobie świat przyrody. Tym oto sposobem papugi, egzotyczne rybki czy gady stały się maskotkami domowymi. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje czyjegoś towarzystwa i to właśnie zwierzęta nierzadko stają się najlepszymi towarzyszami życia. Niestety, życie domowych pupili jest całkowicie uzależnione od ich właścicieli i w związku z tym wszelkie procesy, jakie im towarzyszą mogą też odbić się na zdrowiu czy samopoczuciu zwierząt. Jedną z takich sytuacji jest przeprowadzka, która wymusza poniekąd specjalne traktowanie domowych ulubieńców. Ale jak się przygotować na taką ewentualność? Co zrobić, aby zwierzę nie czuło się niekomfortowo? Przedstawimy 6 sposobów na organizację przeprowadzki z pupilami. Oczywiście temat skupia się wokół kotów i psów, bowiem to one najbardziej odczuwają niedogodności podczas przenosin.

  1. Leki uspakajające

Gdy pies lub kot okazuje zbytnie zniecierpliwienie lub nerwowość, warto zakupić specjalne tabletki na uspokojenie. Produkty te trochę złagodzą zszargane nerwy, a pupil na czas transportu będzie bardziej odczuwać zmęczenie, a być może i zaśnie, dzięki czemu przeprowadzka nie będzie utrapieniem. Można też zabrać ulubioną zabawkę, która odwróci uwagę zwierzaczka na dłuższy czas.

  1. Zachowanie harmonogramu dnia

W przypadku psów ważne jest przestrzeganie harmonogramu dnia. Rano czy nawet w południe przed przeprowadzką warto wyprowadzić czworonoga na spacer, aby ten załatwił swoje potrzeby i nie czuł dyskomfortu podczas przejażdżki w nowe miejsce. W kwestii podróży ważne jest, aby pies miał założony kaganiec i smycz. Dzięki temu pozostałe osoby w pojeździe nie będą narażone na ewentualne niekontrolowane ataki paniki. Psy mniejszej postury można, a nawet należy transportować w specjalnych pojemnikach.

  1. Nie karmić

To prawda, że zwierzęta potrafią wymiotować niemal na zawołanie. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem w nowe miejsce nie karmić obficie swoich pupili. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych rewolucji.

  1. Nie zostawiaj zwierząt samych

Kolejny ważny punkt. Zwierzęta, które są mocno przywiązane do właściciela, mogą czuć się wyjątkowo źle, gdy ktoś inny będzie sprawować nad nimi opiekę na czas przeprowadzki. Grunt, aby pupil miał chociaż kontakt wzrokowy ze swoim panem. Pod żadnych pozorem nie wolno zostawiać zwierząt z obcymi im osobami. To nigdy dobrze się nie kończy.

  1. W nowym otoczeniu

Gdy tylko podróż dobiegnie końca, ważne jest, aby powoli przyzwyczajać pupila do nowego miejsca. W przypadku psów warto pochodzić trochę po okolicy, aby poznał nowe zapachy i zaznajomił się z nieznanym mu dotąd otoczeniem. Kto wie, może podczas swojego pierwszego spaceru pozna nowych towarzyszy zabaw?

  1. W nowym lokum

Nieznane zapachy i układ mieszkania na pewno sprawi, że czworonogi nie będą czuły się komfortowo. Ważne jest, aby przy pierwszym kontakcie z nowym miejscem zwierzak pochodził i wszystko obwąchał. Gdy tylko to zrobi, warto ustawić jego leże w miejscu, gdzie położy się po raz pierwszy (oczywiście w granicach rozsądku). Będzie to znak, że wybrana przestrzeń bardzo mu odpowiada.