Menu Zamknij

5 porad jak przygotować się do przeprowadzki

Dla wielu osób zmiana miejsca zamieszkania i związana z nią przeprowadzka jest wydarzeniem stresującym. Powodem są liczne decyzje, które musimy podjąć. Jeśli postanowisz samodzielnie przetransportować swoje rzeczy, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie zabezpieczenie. W przeciwnym razie Twoje drogocenne przedmioty mogą ulec uszkodzeniu.

  1. Gruntowne porządki

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto dokładnie wysprzątać całe mieszkanie. Zyskamy dzięki temu przestrzeń operacyjną i łatwiej będzie się nam po niej przemieszczać. Na tym etapie zasadne okazuje się również dokonanie oceny, które z posiadanych przez nas rzeczy są nam rzeczywiście potrzebne. Jest wysoce prawdopodobne, że część z nich nie jest przez nas wykorzystywana. To dobry moment na pozbycie się ich poprzez sprzedaż internetową lub utylizację.

  1. Pakowanie rzeczy i ich odpowiednie zabezpieczenie

W trakcie przeprowadzek, do przenoszenia wszelkiego rodzaju rzeczy, zazwyczaj wykorzystuje się torby i kartony. Są to jedne z najpopularniejszych opakowań, dostępne praktycznie od ręki i w niewielkiej cenie. W przypadku wspomnianych toreb warto postawić na te materiałowe, które charakteryzuje zwiększona wytrzymałość. Pakowanie szkła powinno być poprzedzone jego odpowiednim zabezpieczeniem, np. owinięciem w folię bąbelkową. Zaleca się również, aby przedmioty kruche były gromadzone razem.

Przydatną praktyką okazuje się także „pakowanie tematyczne”. Polega ono na tym, że rzeczy znajdujące się w jednym pokoju, powinny zostać spakowane razem i w jakiś sposób oznaczone, np. markerem. W momencie wnoszenia wszystkich rzeczy do nowego lokalu, dobrze jest, gdy kartony zostawiane są w tych pomieszczeniach, w których potem będą rozpakowywane. To wszystko znacząco ułatwi cały proces.

  1. Jak zabezpieczyć drobne rzeczy przy transporcie?

Każdy, kto przynajmniej raz w życiu samodzielnie składał jakiś mebel, zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę odgrywają śrubki i inne elementy łączące. Zmiana miejsca zamieszkania często wiąże się z koniecznością rozkręcenia mebli, aby ułatwić ich transport. W takiej sytuacji bardzo łatwo zgubić którykolwiek ze wspomnianych wkrętów. Możemy tego uniknąć dzięki zastosowaniu woreczków strunowych.

  1. Zaopatrz się w kosz na śmieci

Podczas wypakowywania zapewne w Twoim nowym mieszkaniu będą gromadzić się folie, kartony, gazety – wszystko to, co w trakcie transportu chroniło Twoje przedmioty. Aby uniknąć dodatkowej pracy, jaką jest sprzątanie, zorganizuj sobie przenośny kosz na śmieci. Idealnie odnajdzie się w tej roli worek na odpady, czy stary karton. Wraz z rozpakowywaniem kolejnych pudeł, wszystkie rzeczy, które nie będą Ci już potrzebne, wrzucaj do tak przygotowanego śmietnika.

  1. Złożenie mebli

Jeśli na czas przeprowadzki, zdecydowałeś się rozkręcić wszystkie meble, warto je ponownie skręcić i rozlokować w pomieszczeniu. Czynność ta nie powinna zająć Ci wiele czasu, jeśli skorzystałeś z poprzedniej rady, jaką jest worek strunowy. Mając odpowiednio ustawione wyposażenie meblowe, możesz od razu wypakowywać do niego wszystkie swoje rzeczy.