Menu Zamknij

Coś o planowaniu przeprowadzki

Przeprowadzka zawsze wiąże się z dużymi emocjami i stresem, czy wszystko się uda? Czy przypadkiem coś się nie „obsunie”, czy firma będzie na czas? Czy nie będzie kłopotów po drodze? A co jak szef nie da wolnego? 

Wszystko to pytania, z którymi musi się zmierzyć każdy przeprowadzkowicz, wiem, nie są one zbyt przyjemne, ale jak dobrze wiemy w życiu trzeba realizować plany krok po kroku, a więc jak tu zaplanować taką przeprowadzkę? 🙂

A odpowiedź znajdujemy już w pierwszych pytaniach retorycznych naszego artykułu, ot choćby pytanie „Czy szef da wolne?”, jest to chyba najważniejsza kwestia do zaplanowania przed przeprowadzką. Upewnijmy się więc, że urlopu nam nie brakuje, i że w razie trudności dobry kolega czy koleżanka z pracy, są w stanie poradzić sobie bez nas. Nie byłoby zapewne nic bardziej stresującego niż telefon od spanikowanego kolegi w trakcie przeprowadzki „Jurek, coś kliknąłem i zniknęły Twoje raporty z ostatniego tygodnia…”.
Ale nie skupiajmy się na czarnych scenariuszach, jeżeli poświęcimy chwilę na przekazanie spokojnie informacji naszym współpracownikom, zredukujemy powyższe ryzyko do minimum, a to już o połowę stresu mniej przy takim dużym przedsięwzięciu jak przeprowadzka.

Starajmy się też transport i usługę zaplanować całą akcję przynajmniej z dwu tygodniowym wyprzedzeniem, pozwoli to nam spokojnie wybrać odpowiednią ofertę w najkorzystniejszym dla nas terminie – z dnia na dzień może się okazać, że chociaż wyprowadzić się musimy dzisiaj, to żadna firma niestety nie ma wolnych terminów i musimy zawitać u teściowej 😉

Warto również do przeprowadzki wziąć dodatkowe dwa dni wolnego i poświęcić je na spokojne i bezstresowe przygotowania. Jest to duży komfort dla nas kiedy nie musimy się śpieszyć bo za chwilkę przybywa ekipa z vanem, a to jest najważniejsze, Twój komfort przy przeprowadzce. Minimum stresu oznacza sprawną akcje.

Zawsze warto sprawdzić pogodę przy przeprowadzce, wybierzmy dzień o umiarkowanej wilgoci powietrza i temperaturze, zarówno ekipa jak i my możemy namęczyć i zestresować się bardziej przy 30 stopniowych upałach, jak i w okresie zimowym.

Przy okazji dwóch dni wolnego na przygotowania, pamiętaj o zakupie podstawowych materiałów takich jak taśma klejąca, markery do opisania kartonów, folia stretch lub/i folia bąbelkowa i nożyczki. Jeżeli mamy trochę zbędnego styropianu również powinniśmy go przygotować, świetnie nadaje się on do wypełnień kartonów np. do ramek ze zdjęciami lub innymi delikatnymi rzeczami. Oczywiście możemy zamówić przeprowadzkę z pakowaniem i wtedy ten krok możemy pominąć, natomiast jeżeli chcemy sami podjąć się zadania, te materiały będą niezbędne 🙂

Już w trakcie samej przeprowadzki, pamiętajmy o odpowiednim odzieniu, zbyt luźny lub zbyt ciasny ubiór może utrudniać nam ruchy i spowodować wypadek jak np. potknięcie się na schodach na członka ekipy przeprowadzkowej, który akurat dzierży karton ze zdjęciami naszej kochanej teściowej, a tego byśmy, oczywiście nie chcieli 😉 Pomijając ten aspekt, że przy transporcie naszych rzeczy do nowego lokum, może coś się stać, pojawia się też dodatkowy problem, przy przeprowadzce możemy się trochę ubrudzić, dlatego warto kwestie swego odzienia na tenże wyjątkowy dzień przemyśleć!